Trudności ze snem w trakcie nocy są zjawiskiem bardzo powszechnym zarówno u niemowląt, jak i u małych dzieci. Choć problemy te zwykle nie są spowodowane poważnymi przyczynami, przeważnie budzą niepokój rodziców. Są również częstym tematem rozmów z pediatrami oraz lekarzami rodzinnymi. Przerywany sen dziecka ogranicza zwykle ilość snu jego opiekunów i obniża jakość życia całej rodziny. Jak sobie zatem skutecznie radzić z tym problemem?
Czy warto się niepokoić?
Zapotrzebowanie na sen dziecka po narodzinach wynosi nawet 18 godzin. Potem systematycznie spada do około 13 godzin u rocznego bobasa. Podane wartości to tylko przybliżony czas snu, który może się znacznie różnić u niemowląt w tym samym wieku. Jeśli lekarz pediatra nie znajduje u dziecka żadnych odchyleń od normy, rozwija się ono prawidłowo pod względem fizycznym i psychomotorycznym i nie ma żadnych innych niepokojących objawów, poza problemami ze spaniem, zapewne nie ma powodu do niepokoju. Większość trudności ze snem u dzieci ustępuje samoistnie i prędzej czy później przesypiają one całą noc. Zanim to jednak nastąpi, warto uzbroić się w cierpliwość i zapewnić sobie pomoc rodziny lub znajomych. Braki snu nocnego przynajmniej częściowo można uzupełnić, kładąc się z dzieckiem podczas jego dziennych drzemek.
Możliwe przyczyny problemów ze snem
Przyczyny problemów ze snem nocnym mogą być różne. Czasami może być to głód, mokra pieluszka, niewygodne ubranko czy zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniu, w którym śpi malec. Należy starać się wyeliminować te przyczyny. Innym powodem trudności w przespaniu nocy jest lęk separacyjny, czyli obawa przed oddzieleniem od opiekuna. Dziecko budzi się, gdyż potrzebuje bliskości mamy, dlatego po przytuleniu spokojnie zasypia. Niemowlęta wymagają zwykle stałego planu dnia i wszelkie zmiany w rutynowych czynnościach lub nadmiar wrażeń w ciągu dnia, może zaburzać ich sen. Maleństwa zdobywają wiele nowych umiejętności, co również może wpływać na jakość snu nocnego. Niekiedy też nocne wybudzenia mogą być spowodowane dolegliwościami bólowymi, związanymi z rozwijająca się infekcją, alergią, ząbkowaniem, problemami z brzuszkiem, na przykład po podaniu nowego pokarmu lub chorobami neurologicznymi. Warto jednak zaznaczyć, że w przypadku większości maleństw, przyczyna trudności w przesypianiu nocy pozostaje nieznana.
Sposoby na spokojny sen dziecka
Jednym ze sposobów na sen dla dzieci, który budzi najwięcej kontrowersji, jest wygaszanie bez reagowania. Co to oznacza? Dziecko układa się do snu o określonej porze i nie zwraca się uwagi na jego płacz aż do rana. Mniej radykalną metodą jest wygaszanie z reagowaniem. Polega ono na stopniowym wydłużaniu czasu przychodzenia do dziecka, kiedy płacze, o kilka minut za każdym razem. Zaplanowane wybudzanie wiąże się z obserwacją czasu samoistnego wybudzania się malca i budzeniu go przed planowanym przebudzaniem, co ma doprowadzić do przesypiania okresu wcześniejszych wybudzeń. Inne sposoby na spokojny sen dziecka, dotyczą zachowywania codziennych rytuałów, związanych z porą snu. Co ważne, w przypadku problemów ze snem dziecka, nie należy zanadto się stresować. Niemowlęta doskonale bowiem wyczuwają nerwowe sytuacje i na pewno nie będą one sprzyjały poprawie jakości snu.
Konkretne kroki
Sen dziecka może przebiegać spokojniej, gdy nawilżymy powietrze, w którym przebywa malec. Możemy też zmienić jego piżamkę oraz nakrycie i założyć na noc bardziej chłonną pieluszkę. W ciągu dnia należy zapewnić dziecku stały rozkład dnia i nie narażać go na nadmiar wrażeń. Warto też przyjrzeć się diecie bobasa, ustalić czy w ostatnim czasie dziecko nie zaczęło przyjmować nowego pokarmu. Dobrze jest także zastanowić się nad tym, ile dziecko śpi w ciągu dnia. Czasem bowiem zbyt mała ilość snu dziennego powoduje, że malec jest zbyt zmęczony, aby spać. Kiedy bobas obudzi się w nocy, początkowo warto nie reagować na jego marudzenie. Część dzieci wybudza się w nocy, a potem zasypiają samodzielnie, jeśli w międzyczasie nie zobaczą twarzy rodzica. Jeśli dziecko nie zaśnie lub ponownie się obudzi, można podać mu dodatkową porcję mleka i smoczek. Warto też – jeśli to możliwe – co jakiś czas wysłać do dziecka tatę lub babcię. Jeśli wydaje się, że maleństwo ma jakieś dolegliwości bólowe, niezbędna może się okazać konsultacja lekarska i podawanie leku przeciwbólowego.
Kołysanki dla dzieci
W usypianiu naszych pociech przydatne mogą okazać się nastrajające do snu piosenki dla dzieci. Z pewnością same pamiętamy, jak nasze mamy czy babcie, nuciły nam takie melodie przed snem. Muzyka dla dzieci jest teraz dostępna bez ograniczeń w sieci. Jednak melodia cicho zanucona przez ukochanego opiekuna, sprawi naszemu maleństwu jeszcze większą radość. Taką czynność możemy uczynić jednym z wieczornych rytuałów, przygotowujących bobasa do snu. Jakie kołysanki dla dzieci warto śpiewać swojemu maleństwu? Jedną z nich jest przedwojenna – sprawdzona na wielu pokoleniach maluchów – piosenka na dobry sen dziecka: „Ach śpij kochanie”. Z pewnością jej melodię zna każda z nas. Poniżej znajdziemy jej słowa:
„Ach śpij kochanie…”
W górze tyle gwiazd,
W dole tyle miast.
Gwiazdy miastom dają znać,
Że dzieci muszą spać!
Ach śpij, kochanie.
Jeśli gwiazdkę z nieba chcesz – dostaniesz.
Czego pragniesz, daj mi znać.
Ja Ci wszystko mogę dać.
Więc dlaczego nie chcesz spać?
Ach śpij, bo właśnie
Księżyc ziewa i za chwilę zaśnie.
A gdy rano przyjdzie świt,
Księżycowi będzie wstyd,
Że on zasnął, a nie Ty.
Aaaa, aaaaa
Były sobie kotki dwa.
Aaaa, aaaa
Szaro-bure, szaro-bure obydwa
Ach śpij, bo nocą,
Kiedy gwiazdy się na niebie złocą,
Wszystkie dzieci, nawet złe,
Pogrążone są we śnie,
A Ty jeden (jedna) tylko nie.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku długotrwałych problemów z zasypianiem u dziecka, należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!
Każda z nas jako mama pragnie, by nocny sen dziecka był spokojny. Myślimy bowiem o dobru bobasa i naszej własnej jakości życia. Jeśli problemy ze spokojnym snem utrzymują się u naszej pociechy bardzo długo, dobrze jest tę sprawę skonsultować ze specjalistą. Jeśli jednak okaże się, ze nasze maleństwo jest zdrowe i wszelkie poważne przyczyny bezsenności zostały wyeliminowane, dobrze jest skupić się na tym, by przygotować dziecku jak najlepsze warunki zasypiania i pamiętać o określonym harmonogramie jego dnia.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.