Lata 50 ubiegłego wieku to czas, w którym świat powoli powracał do normalności, po wielu latach wojny. Nic więc dziwnego, że zakończenie II wojny światowej – największego konfliktu zbrojnego w historii świata – i nadejście nowej dekady, otworzyło drogę do zmian w codziennym sposobie funkcjonowania kobiet oraz do odbudowania na nowo przemysłu odzieżowego. Panie nie musiały już walczyć o przetrwanie i mogły zastąpić ciężką pracę fizyczną, prowadzeniem domu. To właśnie z tego względu, przedstawicielki płci pięknej w latach 50 zapragnęły czuć się kobieco i nosić wyszukane stroje. Poznajmy zatem główne tendencje w modzie kobiecej, które przyniosły ze sobą lata 50 XX wieku.

Lata 50 – główne tendencje

Audrey Hepburn w rozkloszowanej sukience z halką

Źródło: www.lovefashionblog.com

W piątej dekadzie XX wieku postawiono na ubrania bardzo kobiece, podkreślające wszelkie atrybuty damskiego ciała. Okres ten przyniósł ze sobą szeroki wybór w zakresie sukienek, od modeli ołówkowych po bardzo rozkloszowane. Lata 50  pozwoliły paniom decydować się zarówno na włosy krótkie, jak i długie, falowane bądź też spięte w kok. Należy jednak pamiętać, że jakość i styl noszonych przez kobiety strojów, była wówczas zależna od miejsca ich zamieszkania. Kraje rozwinięte, takie jak Stany Zjednoczone, Wielka Brytania czy też Francja, charakteryzowały się zupełnie innym poziomem jakości materiałów i wzornictwa odzieżowego, niż państwa Związku Radzieckiego lub Polska. Dlatego też w naszym kraju, w latach 50 wykorzystywano do tworzenia ubrań wszystko to, co było dostępne. W miarę możliwości, polskie krawcowe starały się nadążyć za zachodnimi trendami. Do tego rodzaju trendów należały wówczas: kwiatowe desenie, groszki, kratki, pepitki oraz sztywne halki.

Projektanci i stroje lat 50

Coco Chanel

Źródło: www.czerwonyobcas.pl

Niekwestionowanymi kreatorami mody lat 50, byli słynni projektanci, tacy jak: Coco Chanel i Cristian Dior. Zgodnie z ich propozycjami, lata 50 spopularyzowały sukienki z podniesioną talią i sztywną halką, a także sukienki na ramiączkach, przewiązane paskiem zaznaczającym kobiecą talię. Spódnice w piątej dekadzie XX wieku, sięgały zazwyczaj tuż za kolano lub do samych kostek. Bardzo charakterystycznym strojem dla tego okresu były kardigany, krótkie marynarki z dużymi guzikami i koszule zawiązywane w talii. W modzie były również długie rękawiczki, szpilki, buty odkrywające palce, długie perły, korale oraz klipsy. Panie w wyraźny sposób podkreślały swoje oczy, zdobiąc je grubą, czarną kredką. Lata 50 przyniosły ze sobą również nowy typ strojów kąpielowych (bikini) i biustonoszy (bardotka).