Noworodki uwielbiają kąpiele. Przez ostatnie 9 miesięcy przebywały bowiem w otoczeniu wodnym, czyli w brzuszkach swoich mam. Nic zatem dziwnego, iż  są one przyzwyczajone do przebywania w wodzie, a co za tym idzie, czują się w niej komfortowo i bezpiecznie. Jednak jako kochająca mama nowo-narodzonego maluszka, możesz się zastanawiać nad tym, czym powinnaś go myć podczas pierwszej i kolejnych kąpieli. Dowiedz się zatem, jaki preparat do mycia będzie najbezpieczniejszy dla twojego noworodka.

Emolienty i mydła – czy zawsze są wskazane?

Tylko mydło tradycyjne jest odpowiednie dla najmłodszych

Źródło: www.bliskodziecka.com.pl

Wiele pielęgniarek poleca młodym mamom emolienty. Czy zawsze jest to słuszne? Emolienty to substancje tłuszczowe, które nawilżają skórę, zatrzymując w niej wodę. Co więcej zmiękczają ją, a nawet odżywiają. Emolienty są zatem niezastąpione w przypadku kąpania niemowląt z atopowym zapaleniem skóry. Niemniej, jeśli u noworodka nie zostało stwierdzone podobne schorzenie, nie ma najmniejszej potrzeby stosowania produktów do kąpieli, zawierających emolienty. Innym środkiem myjącym, który mógłby skusić świeżo upieczonych rodziców, jest mydło. Niestety mydła, które zazwyczaj dostępne są w drogeriach, nie są przystosowane do mycia noworodków. Zawierają one zbyt wiele konserwantów, i co więcej mają za wysokie pH dla delikatnej skóry najmłodszych. Chcąc myć noworodka mydłem, należy wybierać wyłącznie produkty tradycyjne, czyli tzw. prawdziwe mydła. Składają się one z olei roślinnych oraz sody kaustycznej. Tradycyjne mydła wyrabia się  ręcznie i pozwala się im odleżeć przez długi czas, by odpowiednio zgęstniały i nabrały pH, które nie wysuszałoby skóry. Naturalne mydła można zakupić wyłącznie w sklepach ekologicznych i takich ze zdrową żywnością.

Płyn do kąpieli dla noworodka – bezpieczne rozwiązanie

Płyn do kąpieli to bezpieczne rozwiązanie dla noworodków

Źródło: www.bddziecko.pl

Odpowiednio dobrany, gotowy płyn do kąpieli dla noworodka to najlepszy wybór w przypadku, gdy poszukujesz dla swojej pociechy bezpiecznego środka myjącego. Jeśli twój malec nie choruje na atopowe zapalenie skóry, a poszukiwanie prawdziwego i sprawdzonego mydła jest dla ciebie zbyt kłopotliwe, możesz zdecydować się na delikatny preparat do kąpieli dla niemowląt, opierający się na roślinnym składzie, który będzie wolny od barwników i konserwantów, a także będzie posiadał odpowiednio niskie pH, które nie wysuszy skóry twojego maleństwa.