Prawie każdy marzy o kominku w swoim własnym domu. Kominek bywa bowiem nie tylko ładnym elementem dekoracyjnym, ale może również stworzyć we wnętrzu niepowtarzalną, bajkową atmosferę, która doskonale wpasowuje się w klimat długich i chłodnych wieczorów, charakterystycznych dla trwającego właśnie okresu jesienno-zimowego. Niestety, niektóre z nas mieszkają w blokach lub w budynkach starego budownictwa, w których instalacja tradycyjnego kominka byłaby niemożliwa. Co zatem możemy zrobić, jeśli marzymy o kominku, a nasze miejsce zamieszkania nie pozwala nam na realizację tego marzenia?

W poszukiwaniu alternatywy

Częstą alternatywą – dla osób chcących posiadać namiastkę prawdziwego kominka w swoim mieszkaniu – jest kominek elektryczny lub biokominek. Oba te rozwiązania są jednak zazwyczaj kosztowne. Za kominek elektryczny musimy zapłacić co najmniej kilkaset złotych. Niestety, tego rodzaju rozwiązanie często może balansować na pograniczu kiczu, ponieważ w takim urządzeniu nie płonie prawdziwy ogień. Kominek elektryczny z przyzwoicie wyglądającą obudową i efektownie odtworzonym ogniem, to często wydatek rzędu tysiąca lub kilku tysięcy złotych. Z kolei w przypadku biokominków musimy liczyć się z tym, że sam wkład kominkowy – bez wliczenia w to obudowy, która nada kominkowi prawdziwego uroku – kosztuje zazwyczaj kilkaset złotych.

Kominek pełen świec

Tanim i efektownym rozwiązaniem, może się okazać stworzenie atrapy kominka, w postaci umieszczonego przy ścianie portalu kominkowego, w którym będą się palić świece. W Internecie można znaleźć wiele ofert dotyczących sprzedaży gotowych portali kominkowych, niemniej dzięki wsparciu zdolnego męża, taty lub teścia, każda z nas może stworzyć taką obudowę samodzielnie. Za materiał mogą nam posłużyć drewniane deski, płyty MDF, a nawet cegły i gips. Oto kilka przykładów zdjęć, które mogą nas zainspirować do stworzenia niepowtarzalnej atmosfery w swoim mieszkaniu.

Kominek ze świecami

Źródło: www.lovingit.pl

Palące się w kominku świece, tworzą wyjątkowy klimat w pomieszczeniu

Palące się w kominku świece, tworzą wyjątkowy klimat w pomieszczeniu (Źródło: www.miracle-interior.bloog.pl)

Tworzenie kominka w programie Dorota Was urządzi.

Samodzielne tworzenie obudowy kominka z płyt MDF w programie Dorota Was urządzi (Źródło: www.dorotaszelagowska.pl)

Tworzenie portalu z desek

Tworzenie portalu z desek (Źródło: www.dekolandia.blogspot.pl)

Kominek z desek można przyozdobić drewnianymi listewkami i ornamentami, dostępnymi w sklepach z drewnem

Kominek z desek można przyozdobić drewnianymi listewkami i ornamentami, dostępnymi w sklepach z drewnem (Źródło: www.dekolandia.blogspot.pl)

Drewniany kominek

Źródło: www.dekolandia.blogspot.pl