Zdrowe zęby i dziąsła to nie tylko piękna ozdoba naszego wyglądu i komfort swobodnego przeżuwania pokarmów. Jak wynika z ostatnio przeprowadzonych badań specjalistycznych, kondycja zębów i dziąseł może być ściśle powiązana z ogólnym stanem zdrowia naszego organizmu. Nasuwa się zatem oczywisty wniosek, iż higiena jamy ustnej jest kwestią równie istotną, co dbanie o inne ważne narządy naszego ciała. Dowiedzmy się zatem, jakie przykładowe choroby dziąseł i zębów mogą w szczególności nam zagrażać i co możemy zrobić, aby ich uniknąć i w pełni cieszyć się zdrowiem przez długie lata.

Zapalenie dziąseł

Staraj się regularnie nitkować swoje zęby

Źródło: www.wizaz.pl

Co ciekawe, zapalenie dziąseł to choroba, która dotyka połowy z nas. Ponad 50% dorosłych osób zmaga się bowiem z jedną z form zapalenia dziąseł. Tego powszechnego wśród naszej populacji schorzenia, nie należy jednak lekceważyć. Długo trwające i nieleczone zapalenie dziąseł może prowadzić do znacznie poważniejszych skutków, takich jak paradontoza. Paradontoza może z kolei wywierać bardzo niekorzystny wpływ na kondycję całego organizmu. Tego typu problemów możemy z łatwością uniknąć, dbając o właściwą higienę jamy ustnej. Jak możemy to robić? Przede wszystkim musimy pamiętać o obowiązku codziennego szczotkowania zębów, nitkowania ich za pomocą nici dentystycznej i częstego stosowania płynu do płukania jamy ustnej.

Paradontoza

Aby ustrzec się przed paradontozą, regularnie odwiedzaj dentystę

Źródło: www.dentestetica.com

Paradontoza to bardzo groźna infekcja, która stanowi zagrożenie dla naszych zębów i dziąseł. Jak już zostało wspomniane, schorzenie to rozwija się w wyniku nieleczonego zapalenia dziąseł. Paradontoza osłabia nasz układ wspomagający zęby, przez co może ona nawet prowadzić do utraty uzębienia. Ponadto, warto pamiętać, iż parodontoza może mieć związek z chorobami serca, cukrzycą, a także  innymi schorzeniami. Leczenie parodontozy nie jest łatwe i wymaga długoterminowej opieki dentystycznej. A skoro lepiej zapobiegać niż leczyć, warto w tym przypadku skupić się na profilaktyce. Aby ustrzec się przed paradontozą, należy przestrzegać zasad właściwego dbania o jamę ustną i regularnie odwiedzać stomatologa.