Jeśli jesteś właścicielką futrzanego i miauczącego czworonoga, być może zastanawiasz się nad tym, jak właściwie komponować jego jadłospis. Bo przecież – podobnie jak w przypadku ludzi – koty są tym, co jedzą. Poznaj zatem kilka zasad właściwej diety dla kota, która sprawi, że twój pupil będzie mógł przez długie lata cieszyć się pełnią kociego życia.

 Produkty spożywcze z twojej spiżarni…

Choć koty uwielbiają mleko krowie, powinny je pić jedynie doraźnie

Źródło: www.wszystkookotach.pl

Gdy chcesz karmić kota artykułami żywnościowymi, które znajdują się w twojej lodówce lub spiżarni, wybieraj tylko te produkty, które nie będą szkodziły zwierzęciu. Nie zapominaj także, by poddać je właściwej obróbce przed podaniem. Koci posiłek nie może zawierać soli i innego rodzaju przypraw. Najlepiej karmić pupila mięsem ugotowanym (może to być drób, wołowina, cielęcina, wieprzowina, a nawet dziczyzna), które zawiera mięśnie, chrząstki, ścięgna i skórę, czyli elementy bardzo pożywne dla czworonogów. Nie należy jednak podawać futrzakowi posiłków zawierających kości. W przypadku podrobów, warto zdecydować się na serca, żołądki i płuca, które uprzednio powinny zostać poddane odpowiedniej obróbce. Co więcej, twój kot może raz w tygodniu spożywać ryby. Powinny one być surowe lub ugotowane i co ważne, nie mogą zawierać ości. Kota możesz także karmić nabiałem, ale dobrze by było, gdyby stanowił on zaledwie okazjonalny smakołyk. Choć koty przepadają za mlekiem krowim, takiej formy nabiału nie traktuj jako substytut wody dla kociaka, ponieważ w przeciwnym wypadku twój pupil będzie się zmagał z ciągłymi biegunkami. Warto pamiętać, iże twój kot to mięsożerca, dlatego też produkty pochodzenia zwierzęcego powinny dominować w jego diecie. Możesz jednak uzupełniać jadłospis czworonoga marchwią, ryżem oraz kocią trawką, dostępną w sklepach zoologicznym, które okażą się doskonałym źródłem błonnika, witamin i soli mineralnych, korzystnych dla organizmu kota.

Karma dla kota

Karma dobrej jakości odpowie na potrzeby dietetyczne twojego pupila

Źródło: www.depositphotos.com

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest podawanie kotu gotowej karmy, skomponowanej ze składników odpowiednich do zaspokojenia żywnościowych potrzeb czworonogów. Jest to bowiem prosty i mało kłopotliwy sposób, na dostarczenie zwierzęciu wszystkich składników pokarmowych, które powinny się znaleźć w jego jadłospisie. Najlepsza karma dla kotów to taka, która będzie doskonale zbilansowana i stworzona z surowców wysokiej jakości. Wielu specjalistów w szczególności poleca  karmy niezawierające zbóż, które wspomagają właściwe trawienie każdego kota.