Lata 70 były okresem wielkich przemian obyczajowych: pełnego rozkwitu kontrkultury hipisowskiej, wzmagania się ruchu wyzwolenia kobiet i protestów przeciwko wojnie w Wietnamie; a także czasem szczytu popularności „Gorączki sobotniej nocy”, „Aniołków Charliego” i przebojów szwedzkiego zespołu Abba. Wszystkie te zjawiska wywarły niebagatelny wpływ na damską modę, która od tego momentu zaczęła – jak nigdy dotąd – czerpać inspiracje z różnych aspektów życia codziennego.
Flower power
Początkowo, moda lat 70 stanowiła kontynuację trendów hipisowskich, które pojawiły się już pod koniec poprzedniej dekady. W tym czasie bardzo modne były zatem kolorowe koszulki, wielobarwne sukienki w długości maxi, ażurowe kamizelki, a przede wszystkim dżinsowe dzwony, które zdobiono motywami kwiatowymi, frędzlami, etnicznymi ornamentami i haftami. Lata 70 były również okresem wielkiej popularności strojów, typowych dla różnych egzotycznych kultur – cywilizacji japońskiej, indyjskiej i hiszpańskiej. Charakterystyczne dla tej dekady były także puchate kamizelki wykonane z furta, noszone długim włosiem na wierzch. Co więcej, hipiski przepadały za biżuterią inspirowaną modą etniczną, dlatego nosiły na sobie ozdoby z drewna i metalu, korale, paciorki oraz rzemyki. Taki wizerunek uzupełniły precyzyjnym makijażem – wzorowanym na make-upie Diany Ross – z mocno podkreślonymi oczami i jasnymi ustami.
Salonowa moda
W latach 70 wytworne damy wybierały z kolei wełniane żakiety, jedwabne koszule, buty na wysokich obcasach oraz kapelusze z bardzo szerokimi rondami. Za sprawą słynnego projektanta Yves Saint Laurenta, panie zaczęły także odziewać się w dobrze skrojone kostiumy, wzorowane na męskich garniturach.
„Gorączka sobotniej nocy” i zbuntowany punk
Lata 70 były także czasem narodzin stylu disco, czyli mody „podkradzionej” wprost z dyskotekowego parkietu „Gorączki sobotniej nocy”. Nastał wówczas boom na kontrastowe połączenia kolorów, buty na wysokich koturnach oraz poliester. W tym czasie modne były także cekiny, brokat, połyskliwe kostiumy, kombinezony, białe golfy oraz koszule z wydłużonymi kołnierzami. Za sprawą serialu „Aniołki Charliego” i popularności Abby, panie zaczęły się także zachwycać fryzurami, w postaci długich włosów i wywiniętych na boki loków. Obok wymienionych wyżej modowych tendencji, pod koniec lat 70 zaczął się również kształtować nowy styl odzieżowy, który wzbudził wówczas niemałe kontrowersje. Brudne i wytarte dżinsy, poszarpane koszulki oraz skórzane kurtki – charakteryzujące punkowe stylizacje – stanowiły zapowiedź zmian, które miały dokonać się w kolejnej dekadzie.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.