Przeważnie w 5 lub 6 miesiącu życia niemowlęcia, nadchodzi odpowiedni czas na to, by jego jadłospis poszerzył się o inne pokarmy niż mleko. Sygnałami wskazującymi na właściwy moment do rozpoczęcia rozszerzania diety i podawania zagęszczonych pokarmów łyżeczką, są: wzmożone ślinienie się malca, wkładanie przez niego różnych przedmiotów do buzi oraz oblizywanie ich i zagryzanie na nich dziąseł. Czym powinny się charakteryzować pierwsze posiłki niemowlaka, z jakich warzyw i owoców powinny być skomponowane, od kiedy jedzenie dla niemowlaka może zawierać grudki lub składać się z większych kawałków? Na te pytania znajdziemy odpowiedzi w dzisiejszym artykule.

Pierwsze posiłki niemowlaka

Pierwsze posiłki niemowlaka powinny mieć płynną, a zarazem gęstą konsystencję. Muszą być one także dokładnie zmiksowane. W jaki sposób należy karmić niemowlaka? Podczas karmienia najlepiej jest posadzić maluszka w leżaczku lub podtrzymać w pozycji półleżącej na swoich kolanach. Nowy pokarm dobrze jest podawać łyżeczką. Bardzo istotna jest forma posługiwania się tego rodzaju sztućcem. Nie można wpychać na siłę łyżeczki do ust bobasa. Jeśli pierwsza próba – podania nowego jedzenia dziecku – się nie powiedzie, warto odczekać kilka dni, zanim podejmie się kolejną próbę. Jeżeli jednak dziecko za każdym razem odmawia przyjęcia danego pokarmu, może to oznaczać, iż instynktownie wie, że dany posiłek mu szkodzi lub po prostu mu nie smakuje.

Pierwsze posiłki powinny być podawane w formie płynnych papek

Pierwsze posiłki powinny być podawane w formie płynnych papek (Źródło: mjakmama24.pl)

Jadłospis 6-miesięcznego dziecka

Z czego powinien składać się jadłospis 6 miesięcznego dziecka? Najlepszym początkiem kulinarnej podróży malca okażą się zupy. Pierwsze zupki dla niemowlaka należy miksować na gładką i półpłynną konsystencję. Do komponowania zdrowych zup dobrze jest wykorzystać płody rolne. Jakie warzywa dla niemowlaka powinny się składać na takie posiłki? Najzdrowsze w tym przypadku okażą się: marchewki, fasolka szparagowa, groszek, ziemniaki, kalafior, brokuł, pietruszka, dynia, brukselka, cukinia, patison, seler, jak również kukurydza. Zawierają one w sobie najwięcej witamin i składników mineralnych, niezbędnych podczas intensywnego rozwoju, jaki ma miejsce w pierwszych dwóch latach życia dziecka. W jadłospisie półrocznego maluszka powinny się także znaleźć miksowane owoce, w tym: banan, jabłko i jagody.

Dieta bobasa w tym wieku musi również być skomponowana z mięsa z kurczaka, indyka, cielęciny, jagnięciny oraz królika, a także z kaszek i kleików bezglutenowych. Co więcej, jadłospis 6 miesięcznego dziecka powinien zawierać małe ilości produktów zbożowych, takich jak: kasza manna, ryż biały i brązowy oraz kasza gryczana. Bobasowi dobrze jest również podawać 150 mililitrów soku przecierowego – 100-procentowego, bez dodatku cukru – na dobę. Co ważne, w diecie 6 miesięcznego niemowlaka nadal głównym pokarmem powinno pozostawać mleko. Jeśli dziecko jest karmione piersią, należy dawać mu możliwość spożycia naturalnego pokarmu, kiedy tylko będzie się tego domagało. Z kolei mlekiem modyfikowanym dobrze jest karmić maluszka tak, jak zalecono na opakowaniu.

Dania zawierające grudki

Dobrze jest, gdy z czasem konsystencja potraw zachęca dziecko do podejmowania prób gryzienia i żucia. To ważne ze względu na prawidłowy rozwój zgryzu. Z tego względu w ósmym miesiącu życia dziecka nie trzeba już miksować zup na gładko. Lepiej, gdy maluch wyczuwa malutkie grudki w posiłku. Dlatego też owoce należy wówczas przecierać, a mięso siekać drobno nożem. Do jedzenia potraw stałych warto przyzwyczajać dziecko stopniowo. Gdy maluch przyzwyczai się do nowej konsystencji, raz za razem dobrze jest rozdrabniać danie w coraz mniejszym stopniu. Następny etap rozwoju bobasa przypada na 9-10 miesiąc jego życia. Wtedy warzywa ściera się na grubej tarce lub rozgniata na talerzyku widelcem – jeśli są miękkie – a mięso jak najdrobniej sieka się ostrym nożem. Dziewięciomiesięcznemu malcowi można poszerzyć jadłospis o chrupki kukurydziane i biszkopty, które pod wpływem śliny szybko stają się miękkie. Nigdy nie możemy jednak zostawiać dziecka samego z chrupką w rączce ani z jakimkolwiek innym jedzeniem w buzi.

Z czasem pokarmy powinny zawierać grudki

Z czasem pokarmy powinny zawierać grudki (Źródło: osesek.pl)

Kiedy podawać jedzenie w kawałkach?

Gdy malec ma już 10–11 miesięcy, można na jego talerzyku stopniowo układać kawałki gotowanej marchewki, kalafiora i ziemniaka. Dziecko powinno samo zdecydować, co chce zjeść. Jeśli ma już ząbki, warto mu dać do rączki kawałek obranego jabłka, gruszki lub brzoskwini. W tym czasie należy uważnie obserwować maluszka, by się nie zakrztusił. Około 11-12 miesiąca życia dziecko może spożywać potrawy, rozdrobnione w małym stopniu – siekane lub z grubsza ugniecione. Powinny one zawierać kasze oraz niewielkie cząstki owoców, warzyw i mięsa – na przykład w formie pulpecików. W 11–12 miesiącu dobrze jest zaproponować maluchowi małe kanapki z masłem i drobniutko posiekanym mięsem. Jego obiad może składać się z trzech dań: rzadszej zupy, małego pulpeta z jarzynką oraz lekkiego kompotu.

Znaczenie pokarmów stałych w diecie dziecka

Dlaczego to takie ważne, by stopniowo, w odpowiednim momencie podawać niemowlakowi stałe jedzenie? Z nierozdrobnionymi kawałkami pokarmów gorzej radzą sobie dzieci, które zbyt późno lub zbyt gwałtowanie zostały przestawione na nowe jedzenie lub te, które zmuszano do jedzenia. Jeżeli roczne dziecko je nadal wszystko w postaci papki, coraz trudniej będzie mu przyzwyczaić się do zmiany, a każda grudka może wywoływać u niego odruchy wymiotne. Co więcej, pokarmy stałe prowokują dziecko do gryzienia. W jego ustach wydziela się wówczas więcej śliny, a tym samym pokarm jest przez niego lepiej trawiony. Różnorodność dań pomaga też oswajać się bobasowi z nowymi smakami. W ten sposób kształtuje się gust kulinarny maluszka.

Kiedy niemowlę ukończy szósty miesiąc życia, dobrze jest zacząć wprowadzać do jego diety nowe posiłki, skomponowane z warzyw, owoców, kasz, mięsa i produktów zbożowych. Początkowo te pokarmy powinny być miksowane na płynną konsystencję. Z czasem jednak, posiłki dla bobasa muszą stawać się coraz mniej rozdrobnione, tak by dziecko stopniowo nauczyło się przeżuwać pokarmy i odkryło bogactwo ich smaków.