W związku z pojawieniem się na rynku pierwszego numeru polskiej edycji Vogue’a, warto przypomnieć sobie jego historię. Jak powstało to czasopismo, w jaki sposób przebiegały jego losy w XX wieku i w ilu krajach jest ono wydawane obecnie? Na te pytania odpowiedzi udzieli nam dzisiejszy post.

Vogue – początki

Czasopismo Vogue – w formie tygodnika – po raz pierwszy ukazało się w Stanach Zjednoczonych w roku 1892. Pierwszym wydawcą tego czasopisma, poświęconego modzie, okazał się Arthur Turnure. Przedsięwzięcie wydania publikacji opłacił Kristoffer Wright. 17 grudnia 1892 roku Amerykanie mogli zaopatrzyć się w pierwszy numer tygodnika. Jego cena wynosiła wówczas 10 centów. Jej obecnym odpowiednikiem jest kwota $2.63. Główną grupą docelową, dla której stworzono czasopismo – według zamierzeń Turnere’a – miała być nowojorska arystokracja. Jego intencją było stworzenie publikacji poświęcającej uwagę „ceremonialnej stronie życia”. Na początku XX wieku, w roku 1905 czasopismo zostało kupione przez Condé Montrose Nasta. Nowy właściciel zmienił je w dwutygodnik i rozpoczął ekspansję na rynki zagraniczne. W roku 1916 Nast odbył podróż do Wielkiej Brytanii. Podczas pobytu na Wyspach wpadł na pomysł wydania tam Vogue’a. Następnymi państwami, w których pojawiła się ta publikacja były: Hiszpania, Włochy i Francja w 1920 roku. Europejska premiera Vogue’a stała się tak ogromnym sukcesem, że zainteresowanie czytelników nie zmalało nawet podczas Wielkiego Kryzysu i II wojny światowej.

Nazwa Vogue z francuskiego znaczy moda

Nazwa Vogue z francuskiego znaczy moda (Źródło: pamelamoskalik.pl)

XX-wieczna okładka

XX-wieczna okładka (Źródło: ellookdelasfamosas.es)

Nowa era

Zmiany w kreowaniu gazety przyszły wraz z legendą świata mody – Dianą Vreeland. Jako redaktor naczelna pisma o modzie zdecydowała się na skierowanie jego treści w stronę młodych ludzi. To właśnie ona połączyła Vogue’a z takimi osobistościami jak: Andy Warhol, Jane Holzer, Twiggy czy Veruschka. Vreeland skupiła się na modzie bardzo współczesnej, nieco awangardowej, nadając magazynowi zupełnie nowy wymiar.

Diana Vreeland

Diana Vreeland (Źródło: violetgrey.com)

W roku 1973 czasopismo Vogue stało się miesięcznikiem. W czasie, gdy redaktorem naczelnym czasopisma była Grace Mirabella magazyn przeszedł przez gruntowne redakcyjne oraz stylistyczne zmiany, co było odpowiedzią na zmiany w stylu życia jego czytelników. Obecnie redaktor naczelną amerykańskiej edycji pisma jest Anna Wintour, która zajęła to stanowisko w czerwcu 1988 roku.

Anna WIntour

Anna WIntour (Źródło: oxfordstudent.com)

Dziś magazyn ten wydawany jest w 22 krajach: w Australii, Brazylii, Chinach, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Indiach, Japonii, Korei Południowej, Meksyku, Niemczech, Polsce, Portugalii, Rosji, Stanach Zjednoczonych, Tajwanie, Turcji, Ukrainie, Tajlandii, Wielkiej Brytanii i we Włoszech.

Historia czasopisma Vogue sięga końca XIX wieku. Z czasem magazyn ten przeszedł wiele zmian i stał się znany na całym świecie. Obecnie jest on wydawany w 22 krajach i uznawany jest za najważniejsze współczesne czasopismo poświęcone modzie.