Pojawienie się nowego członka rodziny wiąże się z nie lada wyzwaniami. Jedno z nich stanowi jego odpowiednia pielęgnacja. Świeżo upieczeni rodzice nie posiadają jeszcze doświadczenia w tym zakresie, dlatego często wiąże się to z dużym stresem. Skóra noworodka jest niezwykle wrażliwa, więc wymaga specjalnego traktowania. Ponadto maluch posiada słabo rozwinięty układ odpornościowy i oddechowy. Z tych powodów niemowlęce ubranka powinny być prane w prawidłowy sposób. Co to oznacza?

Co warto wiedzieć o przygotowaniach do narodzin?

Po zakupieniu wyprawki, wszystkie tekstylia mające bezpośredni kontakt ze skórą dziecka muszą zostać wyprane. Powinny być miękkie i miłe w dotyku, a także sterylne, czyli pozbawione szkodliwych bakterii i drobnoustrojów. Świeżo upieczeni rodzice często błędnie zakładają, że nowo zakupiona odzież jest czysta. To duży błąd, nawet jeśli ubranka zostały zapakowane fabrycznie. Nie wiadomo bowiem, jak długo i gdzie były przechowywane i czy nie znajdują się na nich roztocza.

W jakiej temperaturze i przy użyciu jakich środków prać niemowlęce ubrania?

Wykonując pierwsze pranie dziecięcych ubranek, pościeli, wielorazowych pieluch i ręczników powinno się wybrać temperaturę 90 stopni Celsjusza. Przy kolejnych praniach wystarczająca będzie temperatura 60 stopni Celsjusza. Po upływie sześciu miesięcy można kierować się wskazówkami na metce, chyba że dziecko jest alergikiem. Kolejny sposób na sterylizację ubrań noworodka to wypranie ich w trochę niższej temperaturze, co zapobiegnie ich kurczeniu i blaknięciu. Następnie warto je wyprasować przy użyciu pary. Najlepsze detergenty to te, które posiadają informację, że mogą być stosowane od pierwszego dnia życia. Dodatkowo muszą mieć odpowiednie atesty bądź certyfikaty potwierdzające, że nie zawierają parabenów, barwników ani substancji zapachowych. Takie same detergenty jak dla dorosłych można zacząć stosować po ukończeniu przez dziecko pierwszego roku życia, lecz nawet wtedy trzeba zacząć od środków do delikatnych tkanin i bacznie obserwować reakcję skóry dziecka.

Przydatne wskazówki

Ubrania dla niemowlaka i pozostałych członków rodziny powinny być zawsze prane oddzielnie. Zazwyczaj odzież dla dorosłych wystarczy prać w 40 stopniach Celsjusza, co nie sprawdzi się przy tekstyliach niemowlęcych. Jeśli większe plamy nie zostaną usunięte przy pomocy delikatnych detergentów, zabrudzone ubranie można przed włożeniem z powrotem do bębna namoczyć w ciepłej wodzie z dodatkiem płatków mydlanych. Odzież dla niemowląt trzeba zawsze płukać dwa razy dla pewności, że nie zostały na niej ślady środka piorącego. Sprawi to też, że stanie się bardziej miękka. Chcesz wiedzieć więcej? Tutaj znajdziesz podpowiedź jak należy prać ubranka niemowlaka. Dodatkowo warto wspomnieć, że najlepszy wybór to ubranka w jasnych barwach z naturalnych, trwałych tkanin, takich jak bawełna czy bambus. Ułatwi to segregowanie odzieży. Dzięki tym materiałom skóra dziecka będzie mogła oddychać. Ponadto wyprane ubranka trzymaj w miejscu, w którym nie będzie osadzał się na nich kurz. Zamiast szafy bez drzwiczek lepiej jest wybrać komodę z szufladami.

Dziecięca skóra jest bardzo wymagająca, dlatego ubranka mające styczność z nią muszą być prane w odpowiedni sposób. Odzieży niemowlęcej i dla dorosłych nie powinno się prać razem. Tekstylia malucha lepiej jest prać przy użyciu specjalnych detergentów przeznaczonych do stosowania od pierwszych dni życia. Pierwszy raz muszą zostać wyczyszczone od razu po zakupie.