Każda z nas posiada w swojej garderobie ubrania, które zostały uszyte z bawełny. Lubimy je za ich miękkość oraz komfort noszenia. Problem pojawia się natomiast w chwili, kiedy nasza odzież ulegnie zabrudzeniu i musimy ją wyprać. Ubrania z bawełny łatwo się zbiegają pod wpływem temperatury, która z kolei korzystnie wpływa na plamy. Jak zatem bawełniana odzież powinna być czyszczona, by efekty prania w pełni nas zadowalały?

Białe tkaniny bawełniane

Białe tkaniny – wykonane z czystej przędzy bawełnianej – możemy prać w mydle lub innych wybranych przez nas detergentach. Do czyszczenia ubrań uszytych z takich tkanin mogą nam posłużyć własne ręce lub pralki automatyczne. Właściwe jest także poddawanie bawełnianej odzieży gotowaniu oraz wybielanie jej za pomocą specjalnych preparatów. Jeśli chcemy uniknąć nadmiernego kurczenia się materiału ze 100-procentowej bawełny, powinnyśmy zaraz po jego wypraniu lub zamoczeniu, rozwiesić i maksymalnie naciągnąć tkaninę.

Mokrą tkaninę warto naciągnąć

Mokrą tkaninę warto naciągnąć (Źródło: styl.pl)

Z kolei w przypadku bawełny z domieszką włókna sztucznego, musimy pamiętać, by nie prać jej w temperaturze wyższej niż 60 stopni Celsjusza. Zasada ta obowiązuje tylko wtedy, jeśli na metce zaznaczona jest taka temperatura. Jeżeli takiej informacji tam nie ma, lepiej będzie, gdy podczas prania nie przekroczymy temperatury 40 stopni Celsjusza.

Bawełnę najlepiej jest prać w temperaturze 40 stopni Celsjusza

Bawełnę najlepiej jest prać w temperaturze 40 stopni Celsjusza (Źródło: polki.pl)

A co jeśli bawełniana odzież nie wypierze się w takiej temperaturze? Lepiej jest uprać ją dwa razy, niż ryzykować praniem w zbyt gorącej wodzie.

Bawełniana odzież barwiona

Tkanin z kolorowej bawełny oraz z barwnymi nadrukami nie wolno gotować.

Bawełny barwionej nie wolno gotować

Bawełny barwionej nie wolno gotować (Źródło: qinyuanfabric.com)

Odzież z takich materiałów powinnyśmy moczyć przed praniem przez około 2-3 godziny, w zimnej wodzie z dodatkiem octu (2 łyżki na litr wody).

Dodatek octu sprawi, że kolory pozostaną trwałe na dłużej

Przed praniem warto namoczyć tkaninę w wodzie z octem (Źródło: fakt.pl)

Bywają także ubrania bawełniane o utrwalonych kolorach – Fast boiling colour – które można gotować. Zanim jednak podejmiemy się tego rodzaju prania, musimy sprawdzić, czy taka możliwość jest dopuszczona na metce. Dla utrwalenia koloru, odzież po upraniu powinna być przez nas kilkakrotnie płukana, a do ostatniego płukania warto dodać: ocet (w przypadku tkanin w kolorze czerwonym lub zielonym) lub sól (do tkanin turkusowych i niebieskich). Natomiast ubrania z materiałów różowych i cyklamenowych płucze się w kwaśnej serwatce, a odzież czarną, szarą i granatową – w jasnym piwie.

Bawełniana odzież wymaga od nas uwagi w trakcie czyszczenia. W przypadku białej, czystej bawełny dopuszczalne jest stosowanie dowolnych detergentów, jednak należy pamiętać, by zaraz po jej namoczeniu dokładnie ją naciągnąć. Tkaniny z bawełny – ze sztucznymi domieszkami – najlepiej jest prać w temperaturze 40 stopni. Z kolei zanim poddamy czyszczeniu materiały z bawełny barwionej, warto wymoczyć je w wodzie z domieszką octu.