Zasady wprowadzania glutenu do diety maluszków, pozostają wielką niewiadomą dla młodych mam. Wiele z nich obawia się tego składnika. Czy słusznie? I tak i nie. Z jednej strony gluten jest białkiem występującym w niektórych popularnych zbożach, a jak wiadomo wszystkie białka mają tendencję do powodowania nietolerancji i alergii pokarmowych. Z drugiej jednak strony młode mamy chcą w sposób naturalny oswoić bobasy z pszenicą, żytem, jęczmieniem i owsem, ponieważ tych glutenowych zbóż często używa się w naszej kuchni. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, z dzisiejszego postu dowiemy się: kiedy i jak wprowadzać dziecku gluten w bezpieczny sposób?

Odpowiedni moment
Produkty glutenowe warto włączyć w 6 miesiącu życia, kiedy dziecko jest jeszcze karmione piersią

Produkty glutenowe warto włączyć w 6 miesiącu życia, kiedy dziecko jest jeszcze karmione piersią (Źródło: osesek.pl)

Zanim odpowiemy sobie na pytanie: jak wprowadzać gluten niemowlakowi, warto zastanowić się nad tym, w jakim momencie należy to zrobić. Uznaje się, iż odpowiednim czasem na włączenie produktów glutenowych do jadłospisu najmłodszych jest 6 miesiąc życia. Dlaczego? W tym czasie większość mam karmi jeszcze swoje dzieci piersią. To bardzo istotny szczegół, ponieważ naturalny pokarm wpływa osłonowo na kosmki jelitowe maluszków, przez co zmniejsza się u nich ryzyko wystąpienia nietolerancji glutenu lub celiakii. Lekarze zachęcają zatem mamy, by nie wcześniej niż w 5 i nie później niż 7 miesiącu życia, włączyć gluten do diety dziecka.

Jak wprowadzać gluten?
Pokarmy z glutenem należy podawać bobasowi w niewielkich ilościach

Pokarmy z glutenem należy podawać bobasowi w niewielkich ilościach (mjakmama24.pl)

Jak wprowadzić gluten, kiedy nasze niemowlę jest już na to gotowe? Specjaliści zachęcają, by robić to w zgodzie ze schematem żywienia niemowląt, w ściśle określony sposób, czyli  łagodnie i w małych ilościach. Odpowiednie będzie w tym wypadku podawanie dziecku 1 lub 2 łyżeczek kaszki glutenowej przez pierwsze dwa miesiące. Początkowo bobas może wypluwać taki pokarm, co nie oznacza, że jest on dla niego niesmaczny. Dziecko często robi to, ponieważ potrzebuje czasu, by oswoić się z nowym sposobem jedzenia – z łyżeczki. Nie warto bać się glutenu, jednak należy obserwować reakcje organizmu dziecka po spożyciu nowych pokarmów. W razie wystąpienia wzdęć, nieregularnych wypróżnień i małorosłości, dobrze jest skonsultować się z pediatrą.

Kiedy i jak wprowadzać gluten do diety niemowlaka? Najlepiej jest zacząć w 6 miesiącu życia dziecka, kiedy jest jeszcze ono karmione piersią. Proces ten powinien być powolny,  a produkty glutenowe włączane do jadłospisu maluszka, muszą być podawane w niewielkich ilościach.