Są takie elementy garderoby, które powinny znaleźć się w szafie każdej z nas. Jedną z takich odzieżowych podstaw jest ponadczasowy płaszcz, zwany trenczem lub prochowcem. Płaszcz ten pasuje w zasadzie na każdą okazję i doskonale uzupełnia zarówno eleganckie, jak i codzienne stylizacje. Jaką historię skrywa w sobie trencz i w jaki sposób podbił on damskie serca?

Trencz – historia powstania
Nazwa "trencz" wywodzi się z nomenklatury wojskowej

Nazwa „trencz” wywodzi się z nomenklatury wojskowej (czasgentelmanów.pl)

Nazwa „trencz” wywodzi się z wojskowej nomenklatury. Słowo trench(-es) oznacza bowiem w dosłownym tłumaczeniu rów lub okopy. Skąd wzięło się to określenie? Wiosną roku 1901 brytyjscy żołnierze zrzucili zimowe okrycia i szykowali się do deszczowej, angielskiej wiosny. W tym czasie Thomas Burberry – projektant i wynalazca nieprzemakalnej, wiatroszczelnej i lekkiej tkaniny,  zwanej gabardyną – przygotował dla nich wzór stroju, który miał odpowiadać na ich szczególne potrzeby. Burberry stworzył projekt sięgającego za kolano i przewiązywanego w pasie płaszcza, który szybko przypadł do gustu mundurowym i stał się ich znakiem rozpoznawczym. Okrycie wykonane z gabardyny stało się dla nich ratunkiem w czasie pierwszej wojny światowej, chroniąc żołnierzy przed niekorzystnymi czynnikami pogodowymi. Po wojnie brytyjscy arystokraci zaczęli nosić prochowce podczas polowań, ponieważ doskonale zabezpieczały ich one przed chłodem, nie ujmując im zarazem męskości.

Prochowiec w damskim wydaniu
Słynna scena z filmu "Śniadanie u Tiffany'ego", w którym bohaterka ma na sobie trencz

Słynna scena z filmu „Śniadanie u Tiffany’ego”, w którym bohaterka ma na sobie trencz (film.onet.pl)

Lata 40 okazały się czasem ogromnej popularności męskich trenczy, które szturmem weszły także do kanonów mody damskiej. Co się do tego przyczyniło? Głównym powodem rosnącego zachwytu nad prochowcami były gwiazdy kina – Marlena Dietrich i Elizabeth Taylor. Nie rozstawały się one z trenczem nie tylko w życiu prywatnym, ale również na srebrnym ekranie. Panowie nie pozostali im dłużni, bowiem nonszalancko podniesiony kołnierz prochowca, szybko stał się symbolem filmowego amanta, na którym wzorowali się panowie na całym świecie. Moda na prochowce nie minęła także w latach 60. Na popularność odzienia z gabardyny niemały wpływ miała  kultowa scena z filmu Śniadanie u Tiffany’ego, w którym grana przez Audrey Hepburn postać Holly, stała w prochowcu w strugach deszczu.

Trencz to płaszcz z gabardyny, który został stworzony przez Tomasa Burberry z myślą o brytyjskich żołnierzach. Po wojnie szybko spopularyzował się on wśród angielskich arystokratów, a z czasem zaczął być noszony przez damską część populacji, która zachwycała się stylizacjami gwiazd kina, w tym Marleny Dietrich, Elizabeth Taylor i Audrey Hepburn.