W życiu każdego człowieka nadchodzą trudne momenty, wymagające właściwego podejścia. Nie omija to również dzieci, dla których takimi chwilami mogą być m.in.: problemy w szkole, kłótnie z rówieśnikami, rozwód rodziców czy choroba kogoś bliskiego. Każdy rodzic powinien wiedzieć, jak podejść do niełatwych rozmów ze swoją pociechą, aby pomóc jej poradzić sobie z emocjami i rozumieć różne zjawiska. O czym pamiętać?

Jak rozmawiać z dzieckiem na trudne tematy – porady

Niektóre rozmowy z dzieckiem są bardzo trudne, szczególnie gdy dotyczą kwestii niełatwych również dla rodzica. Czasami trzeba przekazać maluchowi wiadomość o śmierci, rozwodzie czy innej sytuacji z otaczającego nas świata, która wiąże się z lękiem i stresem. Jak do tego podejść?

Wybierz odpowiednią chwilę

Ważne komunikaty należy przekazywać we właściwych momentach. Trzeba przygotować się do tego psychicznie i rozpocząć rozmowę, kiedy dziecko będzie wypoczęte i oboje będziecie mieli odpowiednią ilość czasu na wymianę zdań. Powinno się unikać chwil zmęczenia czy nadmiernego stresu, ponieważ wtedy istnieje większa szansa na impulsywne reakcje.

Naucz się słuchać

Dziecko obserwuje świat uważniej, niż się czasami wydaje. Ono też może mieć Ci wiele do powiedzenia. Nie zarzucaj go informacjami, tylko chłoń słowa, które maluch do Ciebie kieruje. Daj mu się wygadać i pokaż, że Cię to interesuje i jest to dla Ciebie ważne. Niech pociecha czuje się zaopiekowana, zrozumiana i wysłuchana. Nie oceniaj jej i do niczego nie zmuszaj. Niech mówi tyle, ile potrzebuje.

Wykaż zrozumienie i empatię

Trudne emocje bywają bolesne. Nierzadko prowadzą do płaczu czy zakłopotania u malucha. Rodzic to jego pierwszy kontakt, u którego poszukuje wsparcia i musi je dostać. Nawet jeśli Twoim zdaniem jakaś sytuacja nie powinna być dla malucha tak ważna, to pamiętaj, że każdy przeżywa wszystko na swój sposób. Kiedy pociecha martwi się słabszą oceną czy pękniętą zabawką, pokazuj, że jesteś obok, rozumiesz i wspierasz.

Odpowiadaj na pytania

W niełatwych sytuacjach pojawiają się także trudne pytania od dziecka. Czasami przedszkolak może zaskoczyć trafnością i istotą swoich zapytań. Staraj się mu pomóc, bądź szczera i otwarta. Mimo młodego wieku pociecha to równy kompan do rozmowy i należy jej się rozwianie wątpliwości. Bądź zawsze serdeczna i wyrażaj również swoje emocje. Niech szkrab zobaczy, że Ty również przeżywasz jakąś chwilę i jesteście w tym razem. Nie zarzucaj go jednak nadmiernie swoimi reakcjami.

Mów zgodnie z prawdą i nie uciekaj od problemów. Dostosuj słownictwo do wieku dziecka, ale nie umniejszaj i nie bagatelizuj sprawy. Przedstawiaj różne strony sytuacji. Jeśli natomiast uważasz, że Twoje dziecko ma problemy z radzeniem sobie z niektórymi sytuacjami, warto umówić go na wizytę u psychologa. Dbanie o zdrowie psychiczne to klucz w prawidłowym rozwoju każdej jednostki.