Ciąża to jedna z największych rewolucji, jakie zachodzą w życiu każdej mamy. Oczekiwanie na dziecko i jego pojawienie się na świecie odwracają życie do góry nogami. Aby jak najlepiej przygotować się do nowej roli, warto przeczytać co najmniej kilka książek o ciąży i macierzyństwie. Oto pięć tytułów, które stanowią kompendia wiedzy na temat bycia rodzicem!

Twoja ciąża tydzień po tygodniu – Lesley Regan

To jedna z bestsellerowych pozycji, które wprowadzają czytelniczkę w świat ciąży i tego, jak będzie się zmieniać jej ciało. Publikacja skupia się kolejno na poszczególnych tygodniach rozwoju malucha w brzuchu i podpowiada, w jaki sposób dbać o siebie w tym wyjątkowym czasie. Poleca się ją zarówno dla ciężarnych, jak i dla przyszłych ojców. Mocno zwiększa ona świadomość na temat przebiegu brzemienności.

Autorką książki jest ginekolożka z ogromną wiedzą, która dokładnie omawia również pierwsze tygodnie malucha na świecie. Dzięki tej pozycji będziesz świadoma zmian w swoim ciele, dowiesz się więcej na temat porodu, a także poznasz podstawowe zasady opieki nad noworodkiem. Koniecznie przeczytaj ten tytuł!

Bliżej. Rodzicielstwo bliskości dla tych, którym kończy się cierpliwość – Joanna Jaskółka

Kolejna pozycja dotyczy okresu wychowywania malucha. To pozycja polskiej autorki, przeznaczona głównie dla rodziców pierwszego dziecka, ale nie tylko. Podejmuje niezwykle ważny temat, jakim jest rodzicielstwo bliskości. To dość popularne w ostatnich latach pojęcie, które na kartach tej książki znajduje się w bardzo przystępnej i łatwej do zrozumienia wersji.

Tytuł opowiada o tym, jak rozmawiać z dziećmi, jak zachowywać się w trudnych sytuacjach czy kiedy warto odpuszczać. Publikacja normalizuje kryzysy i niepowodzenia i jednocześnie pokazuje, jakie rzeczy w wychowaniu są naprawdę ważne. Książka pomaga zbudować z pociechą silną więź, która bazuje na wzajemnym zaufaniu i równowadze.

Ciąża. Instrukcja obsługi – Sarah Jordan, David Ufberg

Następna propozycja to poradnik dla kobiet w ciąży, którego cel stanowi wyzbycie się zbędnych zmartwień towarzyszących w tym okresie. Autorami podręcznika zostali ginekolog-położnik i doświadczona mama. Publikacja ma charakter humorystyczny i pomaga odsunąć stres na drugi plan. Jednocześnie uczy i bawi, co w czasie oczekiwania na narodziny dziecka jest niezwykle istotne. To jeden z tych tytułów, które śmiało możesz polecić również partnerowi.

Duchowy wymiar ciąży. Pielęgnowanie i rozwój drogi do macierzyństwa – Kathryn M. Landgerr, Shawn A. Tassone

To książka dla przyszłych mam, którym zależy na trosce o własne samopoczucie. Opowiada o każdym trymestrze ciąży i zawiera treści dotyczące zdrowia psychicznego. Przewodnik napisali doświadczeni ginekolodzy-położnicy, którzy doskonale rozumieją potrzeby kobiet zarówno pod względem fizycznym, jak i duchowym.

Książka zawiera także treści poświęcone porodowi i okresowi następującemu tuż po nim. Wprowadza do pierwszych chwil z maluszkiem, kiedy trzeba zacząć karmienie piersią i dbanie o dobrostan nie tylko swój, ale i pociechy. Co więcej, w publikacji znajdują się przydatne ćwiczenia medytacyjne i opisy pozycji z jogi, które pomagają wprowadzić do życia spokój.

Matki. Niezwykła historia macierzyństwa – Sarah Knott

Ostatni tytuł na liście to pozycja, która nieco różni się od poprzednich. Nie jest to typowy przewodnik opowiadający o ciąży i porodzie, połogu czy rozwoju dziecka. Porusza zagadnienia dotyczące rozwoju i zmian w zakresie macierzyństwa na przestrzeni wieków. Pokazuje, jak ewoluowała rola matki, a także jak instynktowność opieki nad dzieckiem pozostaje niezmienna.

W trakcie ciąży warto czytać wyjątkowe książki poświęcone temu okresowi oraz zawierające odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania młodych mam. Publikacje przeprowadzą Cię przez cały proces – od momentu poczęcia, przez rozwój płodu, aż do chwil, kiedy będziesz tulić w ramionach swojego wyczekanego szkraba.