W ostatnich czasie można zaobserwować wzrost średniego wieku matek. Jednak warto pamiętać, że zbyt długie odkładanie ciąży ma pewne wady. Mowa tu przede wszystkim o zwiększonym ryzyku powikłań zdrowotnych u dziecka oraz kobiety. Niemniej świadome i odpowiedzialne planowanie rodziny w późnym wieku ma również zalety. Oto najważniejsze plusy i minusy późnego macierzyństwa.
Kiedy jest najlepszy czas na zajście w ciążę?
Decyzja o macierzyństwie jest bardzo indywidualną sprawą. Dla każdej kobiety określenie „idealny czas na zajście w ciążę” może więc oznaczać zupełnie co innego.
Jednak spojrzenie na sprawę z perspektywy biologicznej pozwala wskazać najlepszy moment na poczęcie i urodzenie dziecka. Przyjmuje się, że najłatwiej jest zajść w ciążę w wieku 20-25 lat.
Późne macierzyństwo, czyli ciąża po 35. roku życia
Uwarunkowania biologiczne sprawiają, że po ukończeniu 30 lat płodność kobiety powoli zaczyna maleć. Dzieje się tak, ponieważ z każdym kolejnym rokiem w organizmach pań spada liczba oocytów, czyli żeńskich komórek płciowych, które wykształcają gotowe do zapłodnienia komórki jajowe.
W okolicy 35. roku życia szanse na to, aby zajść w ciążę, wynoszą jedynie ok. 12%. Tak niskie prawdopodobieństwo brzemienności sprawia, że dziecko w tym wieku określana jest jako późne macierzyństwo.
Czy późna ciąża jest bezpieczna dla matki i dziecka?
Obecnie coraz więcej kobiet postanawia mieć dziecko po 30. roku życia albo nawet później. Życie rodzinne schodzi na drugi plan względem edukacji, kariery zawodowej czy szeroko pojętego samorozwoju. Aby decyzja o odłożeniu ciąży na później była w pełni świadoma, warto wiedzieć, z czym wiąże się późne macierzyństwo.
Ewentualne trudności z zapłodnieniem to tylko część problemów, z którymi mierzą się panie z grupy wiekowej +35. Nawet jeśli starania o poczęcie przyniosą pozytywny rezultat, to w przypadku późnej brzemienności istnieje większe ryzyko wystąpienia różnorodnych komplikacji w przebiegu ciąży. O jakich przeciwnościach mowa?
Późna ciąża, czyli ciąża wysokiego ryzyka
Kobiety, które decydują się na dziecko po 35. roku życia, muszą pamiętać o wysokim ryzyku poronienia lub przedwczesnego porodu. Prawdopodobieństwo wystąpienia tych sytuacji wzrasta wraz z wiekiem, ponieważ u starszych pań można zaobserwować częste nieprawidłowości w zarodkach. Problematyczne bywa również właściwe zagnieżdżanie się zarodków w macicy.
Ciąża po 30. a ryzyko wad genetycznych u dziecka
Statystycznie kobiety, które zachodzą w ciążę po 30. lub 35. roku życia, są bardziej narażone na urodzenie dziecka z wadami genetycznymi. Wyróżnia się 3 najczęściej występujące schorzeniach. Mowa o:
- zespole Edwardsa;
- zespole Downa;
- zespole Patau.
Możliwość wystąpienia wad jest wzmożona u ciężarnych po 30., ponieważ w zaawansowanym wieku spada jakość komórek jajowych. W efekcie są one bardziej narażone na różnorodne mutacje genetyczne, a także inne odchylenia rozwojowe.
Warto jednak pamiętać, że niektóre z problemów zdrowotnych można leczyć zaraz po urodzeniu lub jeszcze w łonie matki. Dlatego niezwykle ważne jest, aby starsze kobiety brzemienne robiły dokładne badania prenatalne, które pozwolą zidentyfikować potencjalne nieprawidłowości płodu na wczesnym etapie ciąży.
Komplikacje zdrowotne kobiet w ciąży po 35. roku życia
Należy pamiętać, że późna ciąża nie wpływa tylko na zdrowie dziecka. Brzemienność po 35. roku życia może odcisnąć piętno także na kondycji kobiety. Panie, które przekroczyły wiek uznawany za biologicznie najlepszy do reprodukcji, są znacznie bardziej narażone na powikłania takie jak:
- cukrzyca ciążowa;
- nadciśnienie tętnicze;
- problemy z łożyskiem, które wpływają na bardziej inwazyjny poród.
Aby ograniczyć ryzyko występowania niepożądanych komplikacji, przyszła mama powinna odpowiednio o siebie dbać. Istotne jest prowadzenie zdrowego trybu życia, w tym dbanie o właściwą dietę, aktywność fizyczną czy suplementację (m.in. kwasu foliowego).
Oprócz tego warto przygotować się do ciąży poprzez wykonanie badań infekcyjnych, a także testów krwi oraz tarczycy. Działania diagnostyczne zależą od stanu zdrowia ciężarnej, jej historii medycznej i innych potencjalnych czynników ryzyka. Z tego względu lekarz dobiera je indywidualnie do każdej kobiety.
Czy istnieją zalety późnego macierzyństwa?
Choć późne macierzyństwo wiąże się z pewnym ryzykiem, to ma też swoje zalety. Kobiety, które świadomie decydują się na urodzenie pierwszego dziecka po 35. albo 40. roku życia, zwykle są w pełni gotowe do zostania mamą. Mowa tu zarówno o gotowości psychicznej, jak i finansowej czy mieszkalnej.
Starsza matka najczęściej czuje się spełniona pod kątem zawodowym, towarzyskim czy samorozwoju. Dzięki temu nie postrzega dziecka jako zobowiązania, które staje na drodze do osiągania życiowych celów.
Ponadto wiele pań twierdzi, że późna ciąża pozwala im przeżyć młodość na nowo. Obecność pożądanego dziecka daje kobietom dawkę świeżej energii, dzięki czemu czują się, jakby miały mniej lat niż w rzeczywistości.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.