Znajomość języków obcych w dzisiejszym świecie ma ogromne znaczenie zarówno na rynku pracy, jak i w podróży czy podczas poszerzania wiedzy. Z tego względu spora część rodziców decyduje się wychować dziecko dwujęzyczne, żeby od początku znało więcej niż tylko język ojczysty. Sprawdź, jak sobie z tym poradzić!
Czym jest dwujęzyczność natywna i nienatywna?
Dwujęzyczność natywna to zjawisko, do jakiego dochodzi, kiedy dziecko od małego ma kontakt z dwoma językami np. ze względu na to, że rodzice pochodzą z różnych krajów. Mamy wtedy do czynienia z tzw. dwujęzycznością niezamierzoną, której przeciwieństwo stanowi zamierzona, czyli nienatywna.
Dwujęzyczność nienatywna polega na wdrożeniu do życia dziecka dodatkowego języka wskutek własnej decyzji. Rodzice w ten sposób uczą pociechę języka obcego, który sami znają. W zależności od obranego systemu oboje mogą posługiwać się nim w komunikacji z maluchem lub zdecydować, że tylko matka lub tylko ojciec będzie wykorzystywać ów język w rozmowach.
Jak wychować dwujęzyczne dziecko? Porady
Temat dwujęzyczności i tego, jak wychować dziecko, które posługuje się dwoma językami, jest bardzo obszerny. Oddziałuje ona na codzienne życie zarówno pociechy, jak i osób z otoczenia. W dużej mierze stosowane metody zależą od tego, czy wprowadza się dwujęzyczność natywną, czy nienatywną.
Często stosowaną technikę nauki stanowi OPOL, czyli one parent, one language. Strategia polega na tym, że rodzice ustalają, które z nich komunikuje się z dzieckiem w którym języku. Przykładowo matka może mówić do pociechy jedynie po polsku, a ojciec po angielsku. W ten sposób maluch uczy się słownictwa i od jednego, i od drugiego rodzica.
Ważną radę w kwestii dzieci wielojęzycznych stanowi to, by naukę rozpocząć jak najszybciej. Im wcześniej maluch zacznie się oswajać z językiem, tym lepiej dla niego. Powinno się mówić do pociechy w obu językach już od pierwszych dni życia. W ten sposób słownictwo będzie dla niej naturalne od samego początku.
Trzeba też mieć na uwadze, że opanowanie przez dziecko dwóch języków nie jest dla niego proste. Nie powinno się naciskać na brzdąca ani zbyt szybko poddawać. Maluch przyswajający dwa języki jednocześnie może zacząć mówić nieco później niż jego rówieśnicy i nie ma w tym nic złego. Ważne, żeby kontynuować wdrażanie swojej strategii nieustannie, bez przerw, które mogłyby wytrącić pociechę z rytmu.
Żeby dziecko opanowało dwa języki, da się zastosować kilka różnych zachowań:
- samodzielnie mówić do niego w innym języku;
- włączać mu bajki w języku, jaki ma przyswoić;
- czytać mu książeczki napisane np. w języku angielskim.
Warto pamiętać, że dwujęzyczne wychowanie ma na celu sprawienie, by dla dziecka oba języki, które poznaje, plasowały się na równi. Nie ma on postrzegać któregoś z nich jako dodatkowego. Znajomość obu powinna rozwijać się w podobny lub ten sam sposób, żeby maluch mógł posługiwać się nimi tak samo dobrze.
Dziecko dwujęzyczne – korzyści dla malucha
Kiedy dziecko od najmłodszych lat zna więcej niż tylko język polski, nie musi uczyć się języka obcego w późniejszych latach tak samo, jak jego rówieśnicy. Gdy opanuje np. angielski, znacznie łatwiej poradzi sobie na zajęciach w szkole. Zamiast poświęcać czas na naukę danego języka, prawdopodobnie przeznaczy go na rozwijanie innych umiejętności.
Bilingwizm wpływa korzystnie na pracę mózgu i przyczynia się do jego rozwoju. Maluch może od małego brać udział w obozach językowych czy zajęciach prowadzonych w grupach mieszanych kulturowo i narodowościowo. Dzięki temu łatwiej mu nawiązywać kontakty z rówieśnikami z różnych stron świata, co przyda się także podczas wakacji.
Ponadto kontakt z językiem obcym i ojczystym od pierwszych dni życia kształtuje w dziecku wiele umiejętności miękkich. Sprawia, że staje się ono bogatsze kulturowo i może być bardziej tolerancyjne i otwarte na inne narodowości czy kultury. Oczywiście, nie oznacza to, że tylko osoby dwujęzyczne mogą mieć szerokie poglądy, ale aspekt ten bywa ułatwieniem w otwartości na świat i jego różnorodność.
Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy wdrożyć dwujęzyczność u swojego dziecka, to zdecydowanie tak. Gdy tylko Ty lub Twój partner czujecie się na siłach, zawsze warto spróbować, ponieważ może to przynieść jedynie korzyści dla Waszej pociechy.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.