Przygotowanie posiłków dla dzieci do szkoły to wyzwanie, które wymaga kulinarnej kreatywności. W końcu nikt nie lubi monotonii żywieniowej i regularnego jedzenia tych samych produktów. Co warto wkomponować do pojemniczka na drugie śniadanie, aby urozmaicić dietę pociechy? Oto najciekawsze pomysły na pyszne oraz zdrowe lunchboxy.

Kanapka jako drugie śniadanie do szkoły – czy to dobry pomysł?

Kanapki są tradycyjnym i zdecydowanie najpopularniejszym wyborem na drugie śniadanie do szkoły. Jednak ten klasyczny pomysł wprowadza do jadłospisu monotonię, przez co dzieci często tracą apetyt na poranne posiłki. Nie oznacza to jednak, że trzeba całkowicie rezygnować z kanapek. Warto po prostu przeplatać je innymi posiłkami.

Podczas przygotowywania kanapek należy pamiętać, że pszenne pieczywo nie jest najzdrowszym wyborem. Jeśli będziesz robić przekąski z chleba lub bułki, to wykorzystaj produkty pełnoziarniste czy razowe. Dostarczają one do organizmu znacznie więcej wartościowych składników takich jak błonnik, witaminy czy minerały.

Tortilla, bajgiel czy maślany rogal – alternatywa dla tradycyjnego pieczywa

Jeśli zastanawiasz się nad alternatywą dla kanapek, to mamy kilka ciekawych propozycji. Zamiast chleba czy bułki w śniadaniówce do szkoły może znaleźć się np. tortilla. Takiego wrapa da się przygotować na wiele różnych sposobów.

Do placka bez problemu włożysz warzywa, sery, wędlinę czy nawet pieczone mięso obiadowe lub rybę (o ile dziecko lubi dane produkty). Dzięki temu drugie śniadanie będzie bardzo pożywne i pełnowartościowe.

Dobrym zamiennikiem tradycyjnej kanapki jest również przekąska w formie bajgla lub maślanego rogala. Takie produkty z powodzeniem urozmaicą drugie śniadanie dziecka.

Jak zapakować dziecku warzywa i owoce do szkolnej śniadaniówki?

Aby przygotować zdrowe drugie śniadanie, warto włożyć do lunchboxa trochę owoców i warzyw. Jednak przemycenie tych produktów bywa trudne, ponieważ wiele dzieci ich nie lubi. Jak zatem wpleść zdrowe przekąski do śniadaniówki?

Najlepszy sposób na włączanie warzyw i owoców do diety najmłodszych zakłada krojenie roślinnych produktów na mniejsze części. Dzieci znacznie chętniej zjadają, np. ćwiartki jabłek czy słupki ogórka, marchewki lub papryki. Wszystko dlatego, że taka forma przekąski jest łatwiejsza do skonsumowania na raz.

Poza tym pokrojone smakołyki można wygodnie maczać w dipie, hummusie czy paście z awokado. Te dodatki stanowią kolejne nośniki witamin, więc warto zapakować je razem z zieleniną. Dzięki temu pokażesz dziecku, że zdrowe jedzenie wcale nie jest nudne, bo przypomina chrupanie nachosów, które też macza się w sosach.

Innym rozwiązaniem na przygotowanie pełnowartościowego śniadania do szkoły jest włączenie do śniadaniówki owoców lub warzyw o niewielkim rozmiarze. Mowa tu, np. o pomidorkach koktajlowych, borówkach, malinach itp. Garstka takich składników będzie ciekawym i łatwym do zjedzenia dodatkiem.

Dobrym pomysłem jest także przygotowanie koktajlu z owoców i warzyw. Płynna forma zdrowej dawki witamin sprawi, że dziecko przyswoi ją znacznie chętniej i łatwiej.

Placki z cukinii, dyni czy marchewki – pomysły na zdrowe śniadanie do szkoły

Jeśli dziecko odmawia jedzenia warzyw w surowej formie, to można spakować do śniadaniówki zdrowe zamienniki tradycyjnych placków ziemniaczanych. Mowa tu o wartościowych placuszkach z warzyw takich jak:

  • cukinia;
  • dynia;
  • marchew;
  • jarmuż;
  • szpinak;
  • brokuły.

Wytrawne racuchy, które bazują na tych produktach, są jednocześnie smaczne i zdrowe. Warzywne placki zawierają bowiem wiele witamin oraz cennych dla organizmu składników. Poza tym forma takiego śniadania nie zniechęca dzieci do jedzenia, ponieważ nie przypomina zieleniny.

Owsianka, naleśniki i inne pomysły na słodkie śniadanie do szkoły

Większość dzieci lubi posiłki na słodko, a więc do szkolnej śniadaniówki warto wplatać mniej wytrawne dania. Jednym z najlepszych pomysłów na drugie śniadanie w słodkim wydaniu jest owsianka.

Ta potrawa jest bardzo wartościowa i pożywna, a także zapewnia uczucie sytości na długie godziny. Poza tym owsianka stanowi doskonałe rozwiązanie na przemycenie owoców do diety dziecka. Słodka śniadaniówka dla dziecka może zawierać także produkty takie jak:

  • naleśniki;
  • racuchy lub pancakes;
  • gofry z owocami;
  • ryż z jabłkami;
  • chlebek bananowy;
  • jogurt lub serek z granolą;
  • owsiane muffiny;
  • sałatka ze świeżych owoców.

Czy lunchbox do szkoły może zawierać słodycze?

Śniadanie do szkoły dla dziecka raczej nie powinno zawierać batoników, ciastek czy innych tego typu słodyczy. Wszystko dlatego, że zawierają one cukry proste. Te składniki szybko podnoszą poziom glukozy i równie gwałtownie powodują jego spadek. W efekcie słodkości zapewniają tylko chwilowe zaspokojenie głodu.

Zamiast tradycyjnych słodyczy do śniadaniówki dziecka warto włożyć zdrowsze zamienniki cukierniczych wyrobów. Mowa tu, np. o batonikach energetycznych z dobrym składem, orzechach czy suszonych owocach. Te ostatnie można też poddać innej obróbce termicznej – pieczeniu. W efekcie powstają pyszne chipsy z jabłek, gruszek, brzoskwini czy innych owoców.