Dzieci do 2. roku życia nie powinny spędzać czasu przed telewizorem czy tabletem, ale po urodzinach następuje dobry moment na oswojenie maluchów z ekranami. Oczywiście, wszystko należy dawkować z umiarem, a bajki nie powinny stanowić głównego zajęcia pociech. Które tytuły naprawdę warto obejrzeć z najmłodszymi?

Nanalan’ – urocza bajka sprzed lat

Nanalan’ to kanadyjska bajka emitowana od 1999 do 2004 roku. Dzięki social mediom powróciła do przestrzeni medialnej w 2023 roku, a wszystkie odcinki krótko- i długometrażowe można oglądać na YouTube. Urocza opowieść powstała za pomocą kukiełek i marionetek, którymi sterowały prawdziwe osoby.

Opowieść skupia się na przygodach małej Mony, która spędza całe dnie u swojej babci. Tam bawi się z psem, chodzi na przedstawienia kukiełkowe do starszego sąsiada i zachwyca się przyrodą. W każdym odcinku bohaterka uczy się czegoś nowego, poznając kolejne prawdy o życiu.

Odcinki są po angielsku, ale bohaterowie nie mówią zbyt wiele. Historie da się zrozumieć, zarówno posiłkując się samym obrazem, jak i wykorzystać odcinki do nauki malucha pierwszych słów w obcym języku. W poszczególnych lekcjach Mona dowiaduje się, czym są miłość, kłamstwo, choroba czy wolność. Epizody słyną z wesołych piosenek, do których można się energicznie poruszać.

Kicia Kocia – do obejrzenia nawet w kinie

Kicia Kocia to postać znana z książeczek, zabawek, a także ekranizacji. Co jakiś czas w kinach odbywają się seanse filmów o słodkiej kotce, ale to nie wszystko. Na Netfliksie można znaleźć 40-minutowe odcinki o jej przygodach, które mają również charakter edukacyjny. Bohaterka uczy w nich m.in. dlaczego warto mówić innym ludziom „Dzień dobry!”.

Adaptacja książek Anity Głowińskiej doczekała się już kilku sezonów i ma wiele epizodów tematycznych np. związanych ze świętami, które nadają się idealnie do włączania w poszczególnych porach roku. Warto pozwolić dziecku odkrywać tajniki świata z Kicią Kocią, ponieważ to mądra bajka, która pokazuje m.in. jak ważne są relacje z rodzeństwem.

Gdy Twojemu dziecku spodoba się ta bajka, możesz zapomnieć o martwieniu się, co kupić mu na prezent z okazji świąt czy urodzin. Kicia Kocia króluje w książkach, zabawkach, a nawet kosmetykach i ubraniach. Jej wizerunek trafił już m.in. na puzzle czy kolorowanki. To pozycja obowiązkowa dla każdego malucha.

Psi Patrol – współczesny hit wśród maluchów

Wśród współczesnych najlepszych bajek trzeba wymienić również cieszący się ogromną popularnością Psi Patrol. Głównym bohaterem bajki jest sympatyczny Ryder, który wraz z psami – Chase’em, Marshallem, Rubble’em, Zumą i Skye – ratują ludzi z przeróżnych tarapatów. To kolejna pozycja na liście, która wywodzi się z Kanady.

Serial zadebiutował w 2013 roku, więc ma już mnóstwo odcinków, a to nie wszystko. W ostatnich latach na ekrany kin weszły również filmy przedstawiające przygody bohaterów. Co więcej, dostępne są jeszcze gry. Produkcja może pochwalić się świetną oglądalnością na całym świecie. W dubbingu filmowym udział wzięła nawet Kim Kardashian.

Bluey – życiowa animacja z pieskami

Bluey to jedna z wartościowych bajek, które spodobają się zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Tytuły takie jak ten potrafią rozczulić nawet najtwardsze serca. Jeśli masz w domu przedszkolaka, koniecznie zasiądź z nim do seansu. Australijski serial animowany zadebiutował w 2018 roku i można go oglądać na Disney+.

Historia skupia się na losach tytułowej niebieskiej suczki, która każdego dnia przeżywa ciekawe przygody i rozwija swoją kreatywność przez ciekawe zabawy. To opowieść dla dzieci w różnym wieku, wiele czasu poświęcająca emocjom i odczuwaniu. Tytuł zdecydowanie często pojawia się na listach ulubionych bajek do oglądania wraz z maluchami.

Król Lew – klasyk, którego nie można pominąć

Do najlepszych bajek zaliczają się filmy i seriale. Z tego względu nie można nie wspomnieć o kultowym tytule, jakim jest Król Lew z 1994 roku. Reżyserami tego niesamowitego obrazu zostali Rob Minkoff i Roger Allers. Mimo upływu lat produkcja do dziś wzrusza kolejne pokolenia maluchów. Pouczająca historia skupia się na losach lwa Simby, który zostaje wygnany z rodzinnego stada.

To wspaniała opowieść umieszczona w świecie roślin i zwierząt. Odważna historia pokazuje nawet chwile śmierci, które mogą być przyczynkiem do rozmowy ze starszymi dziećmi. To jeden z filmów animowanych regularnie umieszczanych na liście najlepszych bajek dla dzieci wszech czasów. I choć w 2019 roku pojawiła się wersja CGI, nic nie przebije pierwowzoru. Pozycja obowiązkowa dla każdego małego (i dużego) człowieka.

Ten ranking to zbiór historii, które zdecydowanie można polecać innym. Pokazują one, jak ważna jest przyjaźń, wyrażanie swoich emocji czy docenianie czasu z bliskimi. Dowód na uniwersalność przekazu tych bajek to fakt, że cieszą młodszych i starszych widzów w takim samym stopniu. Koniecznie się z nimi zapoznajcie!