Powrót do formy po porodzie to coś, na czym zależy niemal każdej kobiecie. Ciało podczas ciąży mocno się zmienia, ale to naturalny proces, który trzeba zaakceptować. Ważne, aby nie przyspieszać na siłę powracania do dawnej sylwetki, ponieważ wszystko zależy od indywidualnych uwarunkowań młodej mamy. Jak bezpiecznie przejść przemianę?
Jak wrócić do formy? Ćwiczenia po porodzie
Na początku warto zaznaczyć, że proces powracania do formy po porodzie zależy od tego, czy kobieta przeszła poród naturalny, czy cesarskie cięcie. W pierwszym przypadku znacznie bardziej nadwyrężone i osłabione są mięśnie dna miednicy, a w drugim trzeba wziąć pod uwagę czas na gojenie rany.
Podczas okresu połogu, czyli w trakcie pierwszych kilku tygodni po porodzie, nie powinno się podejmować żadnej aktywności. Ciało musi się odpowiednio zregenerować. Przystąpienie nawet do lekkich ćwiczeń w domu należy skonsultować z lekarzem. Początkowo wciąż będziesz wyglądać, jakbyś była w ciąży, ponieważ brzuch po dziewięciu miesiącach musi naturalnie się obkurczyć.
Po połogu zwykle można wdrożyć pierwsze ćwiczenia m.in. na bieżni, macie czy rowerku stacjonarnym. Jeśli masz taką możliwość, jak najczęściej udawaj się na spacery – wyprawa z wózkiem do parku to także ważny ruch. Warto wybrać się do fizjoterapeuty, który odpowiednio dopasuje zestaw ćwiczeń wzmacniających mięśnie brzucha i pomagających przywrócić elastyczność i jędrność ciała. Dobrym wyborem będzie joga.
Jeśli czytasz to jeszcze w trakcie ciąży lub dopiero ją planujesz, wiedz, że o swoją formę możesz zatroszczyć się zawczasu. Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań, warto dbać o aktywny tryb życia nawet z dzieckiem pod sercem. Poza tym powinnaś pilnować liczby spożywanych kcal, by nie przytyć zbyt dużo poza naturalną masę wynikającą z rozwoju malucha. Wtedy znacznie łatwiej będzie wrócić do pierwotnej wagi.
Powrót do formy po ciąży a dieta
Żeby wrócić do stanu sprzed ciąży, trzeba nie tylko powrócić do aktywności, ale także zadbać o zdrową dietę. Okres karmienia piersią nie jest dobry na restrykcyjne jadłospisy redukcyjne, ale powinien bazować na zdrowych, lekkich posiłkach. Ważne, by dostarczać niezbędną liczbę kcal dla siebie i malucha.
W celu wyliczenia stosownego zapotrzebowania najlepiej udać się do dietetyka, który doradzi, co jeść w tym czasie. Ważne są duże ilości warzyw i owoców, eliminacja słodyczy, alkoholu i fast foodów, a także spożywanie kilku litrów wody każdego dnia.
Ciało kobiety wymaga czasu, by odpowiednio się zregenerować. Proces ten zwykle zajmuje co najmniej kilka miesięcy, ale może zająć wiele dłużej. Nie popędzaj się i bądź cierpliwa. Twój organizm zmierzył się z ogromnym wysiłkiem, a każdy powraca do formy we własnym tempie.
Nieustanna opieka lekarska
Wszystkie aktywności dotyczące, m.in. ćwiczeń na kręgosłup, mięśnie brzucha czy ud, powinny być konsultowane z lekarzem. Tylko on jest w stanie ocenić, czy blizna po cięciu lub krocze są już gotowe na rozpoczęcie intensywniejszej regeneracji. Może zalecić także ćwiczenia przeciwzakrzepowe.
Tak samo, jak w ciąży, po urodzeniu dziecka nie należy rezygnować z opieki specjalistów. Dietetycy czy fizjoterapeuci to ogromna pomoc i przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa. Zbyt pospieszne aktywności mające na celu powrót do formy mogłyby wpłynąć negatywnie na zdrowie młodej mamy. Bądź cierpliwa i wyrozumiała dla samej siebie.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.