Choć do końca kalendarzowej zimy pozostał nam jeszcze miesiąc, osoby uczulone na pyłki drzew już mogą odczuwać pierwsze symptomy zbliżającej się wiosny. Niektóre drzewa i krzewy, takie jak leszczyna czy olsza, proces pylenia rozpoczynają w lutym. Najbliższe miesiące będą zatem szczególnie trudne dla osób, których system odpornościowy nie toleruje pylenia drzew. Czym objawia się takie uczulenie i jak można radzić sobie z alergią na pyłki?
Symptomy alergii
Alergia na pyłki drzew jest dużo rzadsza niż alergia na pyłki traw i chwastów. Do jej głównych symptomów zalicza się katar, objawiający się intensywną wydzieliną z nosa i uczuciem jego zatkania, atakami kichania oraz świądu. Katarowi często towarzyszy także ból głowy i problemy z koncentracją. Innym objawem, który może świadczyć o tym, iż mamy do czynienia z alergią, jest zapalenie spojówek. Oczy osoby uczulonej są zwykle zaczerwienione, intensywnie łzawią, pieką, puchną, a także swędzą. Zapalenie to bardzo często idzie w parze z nieżytem nosa. Innym symptomem uczulenia na pyłki drzew jest suchy, męczący, nasilający się w nocy i nad ranem kaszel. Co więcej, w okresie pylenia drzew u niektórych alergików pojawia się gorączka (osiągająca nawet 39 stopni Celsjusza) oraz biegunka i bóle brzucha.
Walka z alergią
Walcząc z objawami alergii na pyłki, warto unikać pokarmów, które ją nasilają. Jakie zatem artykuły żywnościowe nie sprzyjają uczuleniu? Do grupy tej należą: sery żółte, pleśniowe, czekolada, ogórki i kapusta kiszona, wędzone ryby i wędliny, truskawki, maliny, pomidory, cytrusy, ostre przyprawy, orzechy, suszone i marynowane owoce i warzywa, drożdże oraz alkohole. Symptomy uczulenia mogą natomiast złagodzić specjalne leki na alergię, które należy przyjmować na co najmniej kilka dni przed pyleniem uczulających roślin.
Alergia na pyłki drzew jest znacznie rzadsza niż uczulenie na pyłki traw i chwastów. Pojawia się ona jednak o wiele wcześniej, ponieważ niektóre drzewa zaczynają pylić już w lutym. Alergia na pyłki drzew objawia się najczęściej: katarem, zapaleniem spojówek, kaszlem, gorączką, biegunką i bólami brzucha. Sposobem na przykre symptomy uczulenia, jest unikanie niektórych pokarmów oraz przyjmowanie leków antyalergicznych.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.