Katar to nieprzyjemny symptom przeziębienia, który potrafi być bardzo męczący. Wiąże się on bowiem z zatkaniem nosa, podrażnieniem gardła od oddychania ustami i ciągle lejącą się wydzieliną. Jak się jednak okazuje, dla naszych maleńkich pociech symptom ten jest jeszcze bardziej dokuczliwy, niż dla nas – dorosłych osób. Co zatem robić, gdy nasz maluszek ma niedrożne drogi oddechowe? Jakie są sprawdzone metody na niemowlęcy katar?

Niemowlęcy katar – leczenie domowe
Zakatarzone niemowlę warto kłaść na brzuszku

Zakatarzone niemowlę warto kłaść na brzuszku (Źródło: www.bejbikowo.info)

Kiedy nasze dziecko walczy z katarem, możemy spróbować przynieść mu ulgę poprzez wdrożenie w życie bezpiecznych, domowych sposobów. Jakie działania zaliczają się do takich metod? Na początek warto położyć zakatarzone niemowlę w pozycji, która będzie dla niego odpowiednia. Dziecko nie potrafi jeszcze samo wydmuchać noska, dlatego, aby mogło pozbyć się wydzieliny, powinnyśmy układać go jak najczęściej na brzuszku. Dzięki temu katar sam opuści nos naszej pociechy, a tym samym udrożni go. Jeśli natomiast nasz malec zaśnie na pleckach, postarajmy się położyć jego główkę nieco wyżej niż resztę tułowia. Dobrym pomysłem na oczyszczenie dróg oddechowych są również inhalacje. Aby zastosować ten sposób, można do wrzątku dodać nieco soli i majeranku, a następnie pochylić główkę pociechy nad miską wypełnioną miksturą. Warto przy tym pamiętać, by twarz malucha nie znajdowała się zbyt blisko gorącego płynu.

Pomoc z apteki
Aspirator kataru

Aspirator kataru (Źródło: www.apteczka24.pl)

Do rozpuszczenia wydzieliny dziecka, powinnyśmy stosować preparaty z apteki, zawierające sole fizjologiczne lub sól morską. Lekiem, który warto zastosować u dziecka, jest bezpieczny specyfik – zawierający stuprocentowy, naturalny, rozcieńczony roztwór oczyszczonej wody morskiej, bogatej w mikroelementy – o nazwie  Afrin Pure Sea Baby. Kolejnym aptecznym sposobem na katar u niemowlaka są aspiratory kataru, pozwalające szybko i bezboleśnie usunąć wydzielinę z dziecięcego noska.

Niemowlęcy katar bywa znacznie dokuczliwszy, niż katar u dorosłych. Aby sobie z nim poradzić, warto kłaść malucha w odpowiedniej pozycji, tak by jego główka znajdowała się wyżej niż tułów. U bobasa można również przeprowadzać inhalacje, a także stosować bezpieczne preparaty i aspiratory, dostępne w aptece.