Świadomość, że pod naszym sercem rozwija się mała istotka, dla której będziemy jedną z najważniejszych osób w życiu, jest nieporównywalna z żadnym innym doświadczeniem życiowym. Jeśli niedawno same dowiedziałyśmy się o tym, że wkrótce zostaniemy mamami, z pewnością zastanawiamy się nad tym, jak w danym momencie wygląda nasze dziecko. Dzisiejszy artykuł przedstawi nam ogólny zarys rozwoju zarodka, w pierwszych dwóch miesiącach ciąży.
Pierwszy miesiąc ciąży
W pierwszym miesiącu ciąży następuje intensywny rozwój nowo poczętego życia. Między 4 a 9 dniem okresu brzemienności, zarodek wnika w błonę śluzową macicy. W tym czasie powstaje owodnia, która tworzy zamknięty pęcherz, wypełniony płynem owodniowym. Przebywające w nim dziecko może prawidłowo i komfortowo się rozwijać. W trakcie pierwszych 3 tygodni ciąży – gdy zarodek mierzy ok. 2,5 milimetra – formują się grupy komórek, z których z czasem tworzą się konkretne narządy. Powstaje wówczas zalążek serca, układu krwionośnego i nerwowego. Od 21 dnia ciąży – w maleńkim ciele dziecka – zaczyna bić serce, tworzy się pępowina oraz rozpoczyna się proces powstawania kończyn. Po upływie 4 tygodni, zarodek osiąga już długość 5 milimetrów. Posiada on wówczas soczewkę oka, zalążki 33 kręgów i 40 par mięśni.
Drugi miesiąc w łonie matki
W drugim miesiącu życia płodowego – w każdej kolejnej minucie – maluszkowi przybywa po kilka tysięcy nowych komórek nerwowych. Serce dziecka pompuje krew, bijąc nawet 144 razy na minutę. W tym czasie, zarodek zaczyna być wyposażany w dłonie i stopy (z liniami papilarnymi na palcach). Około 40 dnia ciało malca wykonuje pierwsze odruchy nerwowe oraz porusza kształtującymi się kończynami. Z czasem pojawiają się u niego pierwsze oznaki fal mózgowych. W drugim miesiącu ciąży rozwija się także głowa, wykształca twarz, zalążki oczu i uszu, podniebienie, żuchwa oraz szczęka. Pod koniec drugiego miesiąca, zarodek mierzy już 3 cm i zaczyna wyglądać jak miniaturowy człowiek.
Ciąża w pierwszych dwóch miesiącach to czas bardzo intensywnego rozwoju zarodka. Po upływie tego okresu – z bezkształtnej zygoty – przeradza się on w miniaturowego człowieka, zdolnego do wykonywania ruchów i wyposażonego w samodzielne serce.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.