Domy prywatne często oddalone są od publicznych placów zabaw wyposażonych w najróżniejsze atrakcje dla dzieci. Codzienne wizyty w tym miejscu dla wielu rodziców mogą być problematyczne. Na szczęście każdy dom prywatny ma także niewielki ogród, który możesz bardzo łatwo i szybko przemienić w atrakcyjny plac zabaw dla swoich dzieci. Dzięki temu będą mogły bawić się na nim, kiedy tylko pogoda na to pozwoli, a Ty będziesz mieć je zawsze na oku. Zobacz, jak stworzyć plac zabaw w ogrodzie i czym go wyposażyć.

Rodzaje huśtawek dla dzieci

Żaden plac zabaw nie może istnieć bez huśtawki. Zabawka ta jest także najprostsza w montażu, a niektóre modele nie zajmują dużo miejsca, więc spokojnie zmieszczą się nawet w małym ogrodzie. Warto także zwrócić uwagę na rodzaje huśtawek, które są często dopasowane do wieku dziecka. Dla najmłodszych polecane są huśtawki dla dzieci w formie plastikowych bujaków. Dla nieco starszych warto wybrać huśtawki zawieszane na łańcuchach do drewnianej konstrukcji – te modele jednak zajmują już więcej miejsca.

W małych ogrodach sprawdzą się huśtawki, które możesz zawiesić na drzewie. Dzieci chętnie bujają się na huśtawkach typu bocianie gniazdo, ale nawet niewielka deseczka na linach zapewni im ogrom zabawy.

Czym jeszcze uzupełnić domowy plac zabaw?

Huśtawki dla dzieci to jednak nie wszystko, w co możesz wyposażyć swój ogród. Doskonałym pomysłem jest także piaskownica. Zapewnia ona wiele możliwości zabawy dla dzieci w każdym wieku. Do wyboru masz piaskownice stałe, które składają się jedynie z drewnianej ramki zabezpieczającej piasek przed rozsypaniem. Dostępne są także piaskownice ogrodowe z tworzywa sztucznego, które mają dno i pokrywę. Te modele jednak przeznaczone są dla młodszych maluchów. Pamiętaj, aby piaskownicę wypełnić piaskiem bezpiecznym dla maluchów i dopuszczonym do zabawy. Nigdy nie używaj do tego piasku budowlanego.

Jeśli masz więcej miejsca w ogrodzie, koniecznie wyposaż go w bramkę do piłki nożnej lub domek ogrodowy. Do wyboru masz modele drewniane ze zjeżdżalnią i drabinką lub niewielkie plastikowe konstrukcje. W małych ogrodach najlepiej sprawdzi się rozkładany namiot, który po letnim sezonie szybko złożysz i łatwo przechowasz w piwnicy lub składziku. Nie zajmuje on też tak dużo miejsca, jak drewniane konstrukcje na podwyższeniu. Nawet namiot dzięki wyobraźni dziecka przerodzi się w bazę kosmitów czy zamek księżniczki.

W prywatnym ogrodzie możesz pozwolić sobie na więcej. Bardzo popularne są także trampoliny dla dzieci czy dmuchane baseny, które przyniosą im ochłodę w upalne dni. Pamiętaj, aby dopasować atrakcje do wieku i możliwości swoich dzieci.

Plac zabaw dla maluchów jest miejscem, w którym z chęcią spędzają czas. Jeśli masz daleko na publiczne place, ale za to posiadasz własny ogród, koniecznie wydziel w nim miejsce na plac zabaw dla dzieci. W kącie ogrodu ustaw huśtawkę i piaskownicę. Nie zapomnij także o domku lub namiocie. W ten prosty sposób stworzysz miejsce, w którym będą mogły bawić się dzieci w każdym wieku.