Okres wakacyjny zbliża się do nas wielkimi krokami. W trakcie ciepłych dni będziemy coraz częściej zakładały na siebie zwiewne ubrania i kostiumy kąpielowe, które odkryją znacznie więcej naszego ciała, niż ubiory zakładane przez nas w poprzednich porach roku. Niestety, nasz zimowy tryb życia i dieta zwykle nie sprzyjały kształtowaniu smukłej sylwetki. Brak świeżych warzyw i owoców, tłuste potrawy i ograniczona rekreacja poza domem, mogły spowodować niemałe spustoszenie w naszym organizmie. Skoro do lata pozostało już tak niewiele czasu, czy możemy jeszcze naprawić skutki zimowych zaniedbań? Jak szybko schudnąć przed wakacjami? Co warto jeść i jakie ćwiczenia wykonywać?

Przede wszystkim zdrowa dieta
Wiosenne nowalijki

Wiosenne nowalijki (Źródło: trustedcosmetics.pl)

Jeśli zastanawiamy się nad tym, jak szybko schudnąć, koniecznie przeanalizujmy nasz dotychczasowy jadłospis i określmy to, czego w nim brakowało. Prawdopodobnie był on ubogi w lekkie i kolorowe produkty żywnościowe. Dlatego, aby pracować nad kształtowaniem swojej figury – zamiast głodować – powinnyśmy wybrać się na bazar i sięgnąć po artykuły, których nie jadałyśmy zimą. Zatem co jeść, żeby schudnąć? Warto zdecydować się na sezonowe świeże – nie mrożone – warzywa i owoce. Na obiad zamiast produktów mącznych dobrze jest wybierać kalafior, fasolkę szparagową, młodą kapustę lub bób. W ciągu dnia należy konsumować kolorowe sałatki, które możemy tworzyć ze wszystkich warzyw jakie tylko lubimy. Dobrym rozwiązaniem jest również spożywanie nietłustych twarożków wzbogacanych ulubionymi przyprawami. Smaczną przekąską okaże się także arbuz – owoc, który nie ma w sobie żadnych kalorii. Dozwolony jest on zatem w każdych ilościach. Jego dodatkową zaletą jest sycący i słodki smak. Postawmy również na napoje takie jak: woda z cytryną lub zielona herbata, którą możemy pić na zimno. Doskonale gasi ona pragnienie, a co więcej nie tuczy. W ciepłe dni dozwolone jest też picie naturalnych sorbetów owocowych i niezastygniętych owocowych galaretek, które mogą nam posłużyć jako napój.

Jak schudnąć z ud?

Jako kobiety często narzekamy na swoje uda, bo to zwykle tam gromadzą się nasze nadprogramowe kilogramy. Co możemy z tym zrobić przed latem? Jak schudnąć z ud? Dieta na uda powinna dostarczać nam dużej ilości białka, które prowadzi do szybszego spalania tłuszczu. Trawienie białka wymaga bowiem dużej ilości energii – potrzeba jej znacznie więcej niż w przypadku tłuszczu i cukru. Odpowiednim dodatkiem do potraw – dla tych z nas, które chcą zmniejszyć obwód swoich ud – jest błonnik, który zwiększa objętość pożywienia i regulujące pracę układu pokarmowego. Jeśli zmniejszymy ilość cukru w diecie, szybko zauważymy, że nasze uda staną się szczuplejsze. Aby zrzucić trochę ciała z tej okolicy, nie obejdzie się także bez aktywności fizycznej. Ćwiczenia odchudzające na uda mogą dać nam oczekiwane efekty już po trzech tygodniach. Niemniej, powinnyśmy wykonywać je dokładnie i systematycznie. Jeśli chcemy pozbyć się tłuszczu z ud, ćwiczmy przynajmniej po 10 minut, trzy do czterech razy w tygodniu. Przy takiej regularności nasze mięśnie będą robić się twardsze, a skóra jędrniejsza z dnia na dzień. Jakie zatem ćwiczenia są wskazane w takim wypadku?

Przykładowe ćwiczenia na smukłe uda
Przysiady pomogą spalić tłuszcz z ud

Przysiady pomogą spalić tłuszcz z ud (Źródło: akademia.kfd.pl)

Do ćwiczeń na uda należą między innymi półprzysiady. Wymagają one od nas ustawienia stóp na szerokość ramion, ugięcia kolan i wysunięcia bioder do tyłu. Nasze kolana nie mogą przy tym wychodzić przed palce stóp, a plecy powinny być proste. Podczas przysiadu, łączmy ręce przed sobą na wysokości brody i odwodzimy do tyłu przy prostowaniu nóg. Pamiętajmy o prawidłowym oddechu. Wdech robimy przy opuszczaniu bioder, a wydech przy ich wznoszeniu. Kolejnym ćwiczeniem na uda są pełne przysiady. Zachowujemy przy nich pozycję ciała z poprzedniego ćwiczenia. Tym razem biodra opuszczamy jednak jak najniżej aż do stóp, całkowicie uginając kolana. Wzrok kierujemy przed siebie. Nie odrywamy stóp od podłogi. Pamiętamy także o prostych plecach i kolanach niewychodzących przed palce stóp. Oddychamy tak,  jak w poprzednim ćwiczeniu. Innym przykładowym ćwiczeniem na smukłe uda są przysiady z wyskokiem. Na czym one polegają? Po wykonaniu półprzysiadu – takiego jak w ćwiczeniu pierwszym – zamiast powrócić do pozycji stojącej, robimy wyskok do góry, a następnie od razu przechodzimy do przysiadu. Nasze kolana nie mogą wychodzić przed palce stóp, wdech robimy podczas ruchu w dół, natomiast wydech przy podnoszeniu się.

Sposoby na pozbycie się brzuszka
Trening cardio sprzyja kształtowaniu się płaskiego brzucha

Trening cardio sprzyja kształtowaniu się płaskiego brzucha (Źródło: bcaa.pl)

Kolejną, często nieakceptowalną przez nas częścią ciała jest brzuch. Co zrobić by przed wakacjami stał się on płaski? Jak schudnąć z brzucha, by bez obaw założyć bikini? Często powtarzanym mitem jest twierdzenie, że same ćwiczenia brzucha pozwolą na spalenie tłuszczu. Jednak robienie tysięcy brzuszków może jedynie wzmocnić nasze mięśnie, które wciąż będą przykryte tłuszczem. Efekty spalania tłuszczu zauważymy wyłącznie wtedy, gdy zastosujemy odpowiednią dietę i zaczniemy wykonywać ogólnorozwojowe ćwiczenia – nie tylko w strefie brzucha – dzięki czemu spalimy całościową ilość tłuszczu w organizmie. Odpowiednim rozwiązaniem jest zatem trening cardio, dostosowany do naszych możliwości. W ten sposób tłuszcz szybko stanie się tylko naszym wspomnieniem. Prawidłowa dieta jest szczególnie ważna w przypadku otyłości brzusznej. Jeśli chcemy spalić tłuszcz z tych okolic, powinnyśmy unikać węglowodanów prostych, bo to one w dużej mierze odpowiadają za odkładanie się tłuszczu na brzuchu.

Schudnięcie przed latem jest dla wielu z nas jednym z wiosennych priorytetów. Co zatem zrobić, by jak najszybciej zrzucić niechciane kilogramy? Przede wszystkim powinnyśmy postawić na zdrowe żywienie i uzupełnienie składników pokarmowych, których brakowało nam w trakcie zimy, na przykład poprzez spożywanie owoców i warzyw sezonowych. Jest wiele diet na odchudzanie, ale najlepszym rozwiązaniem jest zmniejszenie ilości kalorii, ograniczenie spożywania węglowodanów i tłuszczów nasyconych, a także zwiększenie aktywności ruchowej. Zwykle jako kobiety nie akceptujemy swojego brzucha i ud. Aby wysmuklić uda możemy między innymi wykonywać różne rodzaje przysiadów. Z kolei, by pozbyć się brzucha, dobrze jest przeprowadzać ćwiczenia ogólnorozwojowe – cardio.