Swingujący świat Londynu – z lat 50 i 60 – pokochał deseń, który doskonale wpisywał się zarówno w codzienne jak i wyjściowe stylizacje. Grochy, groszki i kropeczki – choć nigdy nie zapomniane – w tym sezonie powracają do nas w nowocześniejszej wersji. Tego lata będą zdobić nasze sukienki, spodnie, żakiety i dodatki. Jak możemy nosić grochy z klasą i jakie interpretacje tego wzoru pojawiły się na wybiegach?

Groszki – z czym łączyć?

Groszki należą do klasycznych wzorów, które odmładzają i sprawiają, że cała stylizacja nabiera dziewczęcego charakteru. Możemy je zestawić z najmodniejszymi w tym sezonie monochromatycznymi elementami garderoby – na przykład z bomberką lub jeansową katanką – a latem z ubraniami w neonowych kolorach. W towarzystwie takich nowoczesnych dodatków grochy będą wyglądały bardzo współcześnie. Z kolei skomponowanie groszków z klasycznym beżowym trenczem lub bielą sukienki, będzie stanowić nawiązanie do klasyki.

Przykład nowoczesnego i klasycznego podejścia do groszków

Przykład nowoczesnego i klasycznego podejścia do groszków (Źródło: kobieta.pl)

W połączeniu z fasonami retro – na przykład ze spódnicą lub sukienką w stylu lat 50 – groszki nadadzą stylizacji charakteru vintage.

Sukienki w stylu tal 50 w groszkowy deseń, nadająstylizacji charakteru vintige

Sukienki w stylu tal 50 – w groszkowy deseń – nadadzą stylizacji charakteru vintage (Źródło: hiveminer.com)

Grochy na wybiegach

Tradycyjną interpretację grochów przedstawił duet Dolce&Gabbana. Jak się ona prezentowała na wybiegu? Projektanci sięgnęli po klasyczny wzór białych kropek na czarnym tle. Nieco bardziej wysublimowane groszki zaprezentował z kolei dom mody Givenchy, który uzupełnił deseń o tęczowe kolory.

Groszki w tęczowych kolorach na pokazie Givenchy

Groszki w tęczowych kolorach na pokazie Givenchy (Źródło: vogue.pl)

Różowe i klasyczne grochy pojawiły się w kolekcji Gucci. Dyrektor kreatywny tego domu mody – Alessandro Michele – po raz kolejny zaprezentował w nowej odsłonie styl vintage.

Czarna bluzka w grochy na pokazie domu mody Gucci

Czarna bluzka w białe grochy na pokazie domu mody Gucci (Źródło: vogue.pl)

Grochy to wzór, który od lat cieszy się powodzeniem wśród miłośniczek mody. Swoje tryumfy święcił w latach 50 i 60 ubiegłego wieku. W sezonie wiosna – lato 2017 powraca on w nowych wydaniach. Jeśli lubimy modowe eksperymenty, możemy sięgnąć po nowoczesne wersje groszków – w tęczowych kolorach – i zestawiać je z nowoczesnymi dodatkami. Jeśli natomiast należymy do grona osób o nieco bardziej zachowawczych upodobaniach, z pewnością chętnie sięgniemy po groszki czarno-białe lub biało-granatowe, nawiązujące do klasyki.