Mąka ziemniaczana – zwana także skrobią ziemniaczaną – to biały, pozbawiony zanieczyszczeń, bezzapachowy proszek, który uzyskuje się z bulw pędowych ziemniaków. Mąka ta wykorzystywana jest nie tylko w gastronomii, ale także w przemyśle chemicznym, włókienniczym, farmaceutycznym, a nawet kosmetycznym. Skrobia ziemniaczana może stanowić skuteczny środek na odparzenia u niemowlaka. W jaki sposób możemy ją zastosować, by przynieść ulgę swojemu maleństwu?
Mąka ziemniaczana jako zasypka dla niemowląt
Przy zmianie pieluchy – zanim zastosujemy na skórę dziecka krem dla niemowląt, który łagodzi objawy odparzeń – możemy wykorzystać mąkę ziemniaczaną do posypania pupy malca. Skrobię warto w tym celu przesypać do pojemnika po zasypce, co nieco ułatwi aplikację pudru. Dlaczego wykorzystanie tego składnika jest wskazane w przypadku odparzeń? Mąka ziemniaczana skutecznie wysusza zmiany skórne, zmniejsza odczucie świądu i łagodzi podrażnienia. Co ważne, skrobia wykazuje również właściwości absorbujące wilgoć i pot, zabezpieczając w ten sposób niemowlęcą skórę przed kolejnymi odparzeniami.
Kąpiel w wodzie z krochmalem
Mąka ziemniaczana może nam się również przydać do przygotowania kąpieli, która przyniesie ulgę bobasowi zmagającemu się z odparzeniami. W jaki sposób możemy stworzyć miksturę, w której wykąpiemy niemowlaka? Wystarczy, że odmierzymy 5 płaskich łyżek skrobi ziemniaczanej i rozprowadzimy je w pół litra zimnej wody. Następnie cały czas mieszając, mieszankę tą należy dodać do gorącej, gotującej się wody. Gdy z mikstury zrobi się gęsty „kisiel”, wlewamy go do wanienki i po sprawdzeniu temperatury, wkładamy malucha do kąpieli. Myjąc dzidziusia, nie stosujemy już dodatkowych kosmetyków. Po kąpieli delikatnie osuszamy skórę dziecka i nakładamy na nią krem dla niemowląt.
Odparzenia u niemowlaka są prawdziwą zmorą każdej młodej mamy. Jednym z rozwiązań, które mogą przynieść ulgę naszej pociesze w takiej sytuacji, jest wykorzystanie mąki ziemniaczanej. Z jej dobroczynnych właściwości od dawna bowiem czerpie przemysł kosmetyczny i farmaceutyczny. Skrobi możemy używać zatem jako zasypki na pupę maleństwa lub składnika potrzebnego do przygotowania kojącej kąpieli w wodzie z krochmalem.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.