W obecnych czasach wiele z nas nie wyobraża sobie codziennego funkcjonowania bez posiadania osobistego konta. Niektórzy jednak jeszcze się przed tym wzbraniają. Jakie argumenty przemawiają za tym, by jednak założyć konto bankowe? Jaki koszt – na przykładzie Alior Banku – poniesiemy prowadząc taki rachunek? Odpowiedzi na te pytania udzieli nam dzisiejszy post.

Konto bankowe
Dokonywanie opłat przez Internet jest łatwe i szybkie

Dokonywanie opłat przez Internet jest łatwe i szybkie (Źródło: finanse.egospodarka.pl)

Konto bankowe daje nam możliwość szybkiego zlecania przelewów finansowych i gromadzenia środków pieniężnych, otrzymanych na przykład w ramach wypłaty. Stan naszych funduszy możemy sprawdzać w każdej chwili, a pieniądze na konto mogą wpływać różnymi drogami. Jedną z nich są wspomniane przelewy od osób trzecich. Ale możemy uczynić to również samodzielnie, wpłacając pieniądze na poczcie, w placówce bankowej bądź za pomocą wpłatomatu. Do sprawdzenia stanu konta wystarczy łączność z siecią lub kontakt z bankomatem (jeśli dysponujemy kartą). A jak wypłaca się fundusze z takiego rachunku? Możemy to zrobić za darmo –  na poczcie i w banku lub za pośrednictwem bankomatu – za niewielką opłatą. Dlaczego warto jest posiadać konto bankowe? Przy łączności z siecią, umożliwia nam ono opłacanie rachunków bez konieczności stania w długich kolejkach oraz pozwala nam na przeprowadzanie szybkich zakupów przez Internet.

Koszt konta osobistego – Alior BPH
Alior bank przejął w ostatnim czasie część klientów banku BPH

Alior Bank przejął część klientów BPH (Źródło: kontomaniak.pl)

Konto osobiste możemy założyć na przykład w Alior Banku. 4 listopada 2016 roku nastąpił podział Banku BPH SA na dwie odrębne części, a jedna z nich została włączona do Alior Banku. Fuzja  z Alior dla sporej grupy klientów BPH oznaczała wyraźny spadek opłat za prowadzenie rachunku. Obecnie za posiadanie Konta Wyższej Jakości, Alior Bank pobiera 12 złotych. Dzieje się to jednak tylko wtedy, gdy na rachunek nie wpłynie kwota minimum 2500 zł lub nie wykona się kartą transakcji bezgotówkowej na sumę minimum 700 zł. Jeżeli warunek ten zostanie spełniony, prowadzenie rachunku jest całkowicie bezpłatne. W przypadku Konta Osobistego, gdy  na rachunek wpłacona zostanie pensja o dowolnej wysokości, opłata za konto nie jest naliczana. Korzystne jest również założenie w Alior BPH Konta Internetowego. Można to zrobić za pośrednictwem oficjalnej strony Alior Banku. Po założeniu rachunku, wystarczy co miesiąc przeprowadzać transakcje bezgotówkowe o wartości minimum 100 złotych  – za pomocą karty – by nie uiszczać opłaty za korzystanie z niej. Co ważne, właściciele Kont Internetowych nie płacą za użytkowanie bankomatów za granicą oraz bankomatów Euronet w Polsce.

Posiadanie konta bankowego wiąże się ze znacznym ułatwieniem życia. Dzięki łączności z siecią – możemy za pomocą takiego rachunku – w łatwy i szybki sposób dokonać opłat oraz internetowych zakupów. Ciekawą ofertę – dotyczącą prowadzenia kont bankowych – posiada Alior Bank, który niedawno włączył do siebie część klientów BPH.