Wątroba to jeden z najważniejszych narządów w naszym organizmie. Stanowi ona największe laboratorium chemiczne naszego ciała, które spełnia wiele istotnych funkcji. Za co między innymi odpowiada wątroba i jak skutecznie możemy o nią dbać?
Wątroba – główne funkcje
Wątroba jako narząd odpowiada za wiele procesów, które odbywają się w naszym ciele. Jednym z nich jest magazynowanie witamin: A, D, K, B12 i C oraz składników mineralnych, takich jak miedź i żelazo. Co więcej, organ ten przetwarza pokarm na energię oraz produkuje żółć, która umożliwia trawienie tłuszczy oraz wchłanianie składników pokarmowych. Ponadto rolą wątroby jest termoregulacja, czyli utrzymywanie właściwej ciepłoty naszego ciała oraz detoksykacja organizmu i filtracja krwi. Na czym polegają te procesy? Mają one za zadanie oczyścić organizm z toksycznych substancji, które przyjmujemy za pośrednictwem alkoholu i leków oraz neutralizować szkodliwe związki, które wytworzyły się w naszym ciele.
Jak dbać o wątrobę?
Do wątroby wędruje wszystko to, co znajdzie się w naszym krwiobiegu. Są to zarówno substancje pożyteczne dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu, jak i związki dla niego szkodliwe. Zatem, aby wspierać pracę wątroby, warto dostarczać jej grupę korzystnych składników, takich jak: cholina, ornityna czy też fosfolipidy. Dlaczego to takie ważne? Ornityna reguluje detoksykację wątroby oraz pobudza jej regenerację. Cholina z kolei jest niezbędna do prawidłowego metabolizmu tłuszczów. Aby jej dawka była odpowiednia, trzeba dostarczać ją za pomocą odpowiedniej diety. Jak powinna ona wyglądać? Dobrze jest, kiedy nasz jadłospis jest różnorodny, złożony z 4-5 posiłków dziennie, z uwzględnieniem porcji warzyw w porze obiadowej. Niedobór tego składnika możemy uzupełniać także za pomocą specjalnych preparatów. Jednym z nich jest suplement diety dla wątroby od Hepatil. Zwykle przyjmuje się go w formie 1-2 tabletek, trzy razy w ciągu dnia. Co jeszcze jest istotne dla prawidłowej pracy wątroby? Należy unikać wdychania oparów z samochodów, sprejów i aerozolów, jak również spożywania alkoholu. Warto także pamiętać o aktywności fizycznej, higienie oraz przyjmowaniu lekarstw zgodnie z zaleceniami lekarza.
Wątroba to bardzo ważny narząd w naszym organizmie. Odpowiada za magazynowanie witamin i składników mineralnych, przetwarzanie pokarmu na energię, produkcję żółci, termoregulację ciała, detoksykację oraz filtrację krwi. Aby dbać o wątrobę, warto dostarczać do swojego krwiobiegu grupę pożytecznych składników, unikając przy tym substancji toksycznych.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.