Pierwsze 12 miesięcy życia to dla małego człowieka niepowtarzalny, intensywny i emocjonujący okres. Dziecko rośnie wówczas najszybciej i zdobywa najwięcej nowych umiejętności. Nawiązuje pierwsze kontakty z otaczającym go światem, zaczyna gaworzyć, raczkować, siadać, uczy się mowy i przeprowadza wiele fascynujących doświadczeń. Jeśli jesteśmy ciekawe tego, co możemy robić jako mamy, by wspomóc rozwój swojej pociechy – w tym niezwykłym okresie jej życia – koniecznie zapoznajmy się z dzisiejszym postem.

Podaruj maluchowi swoją czułość i bliskość
Obecność mamy jest niezastąpiona w przypadku wspierania rozwoju malucha

Obecność mamy jest niezastąpiona (Źródło: www.wylecz.to)

Najlepszym przewodnikiem dla naszego bobasa – w podróży przez pierwszy rok życia – będziemy my same. Prawidłowy rozwój maluszka w doskonały sposób wspomoże zatem nasza obecność, okazywanie mu miłości oraz akceptacji. Dzięki częstym zabawom z małym szkrabem, będziemy w stanie przyczynić się do dostarczenia mu intrygujących bodźców, nowych informacji o otaczającym świecie i wzbogacenia jego wyobraźni. Podczas uczenia bobasa nowych umiejętności, nie skupiajmy się wyłącznie na celu i efektach nauki. Dzieci znacznie szybciej przyswajają nowe sprawności, takie jak mówienie czy siadanie, gdy okazujemy wobec nich czułość i liczymy się z ich uczuciami. Nie rezygnujmy także z nawiązywania kontaktu wzrokowego z niemowlęciem i kołysania go na rękach. W ten sposób wspomożemy bowiem rozwój jego zmysłu równowagi.

Wspieraj rozwój bobasa poprzez ruch i wspólne eksperymentowanie
Niemowlę potrzebuje ruchu

Niemowlę potrzebuje ruchu (Źródło: www.babyonline.pl)

Aby rozwój psychofizyczny naszej pociechy przebiegał prawidłowo, nie zapominajmy także o tym, iż potrzebuje ona odpowiednich warunków do swobodnego poruszania się i poznawania otoczenia. Włóżmy zatem nieco wysiłku w przygotowanie odpowiedniego miejsca, na którym nasz maluszek będzie mógł bezpiecznie i komfortowo się pobawić, poraczkować, a także pobiegać. Nie stresujmy się zanadto eksperymentami przeprowadzanymi przez małego urwisa. Każde dziecko musi czasem coś wylać, zrzucić czy popsuć. W ten sposób nabiera bowiem nowych doświadczeń i uczy się podstawowych praw fizyki. Jako mamy powinnyśmy jedynie pilnować, by te eksperymenty były przeprowadzane w bezpiecznych warunkach i wyłącznie w naszej obecności.

Dbaj o to, co znajduje się w jadłospisie twojej pociechy
Do prawidłowego rozwoju psychofizycznego dziecka przyczynia się zdrowa dieta

Do prawidłowego rozwoju psychofizycznego dziecka przyczynia się zdrowa dieta (Źródło: www.mjakmama24.pl)

Istotną rolę we wspieraniu rozwoju niemowląt odgrywa również dieta. To dzięki składnikom zawartym w pożywieniu, organizmy maluszków mogą właściwie funkcjonować i czerpać energię do fizycznego oraz intelektualnego rozwoju. Jako mamy, powinnyśmy zatem szczegółowo zapoznawać się z dietetycznymi wskazówkami specjalistów, by na każdym etapie życia naszej pociechy, dostarczać jej wszystkich potrzebnych substancji pokarmowych. Zdarza się, iż w okresie intensywnego wzrostu, w trakcie choroby lub osłabienia odporności, organizm maluszka potrzebuje dodatkowego wsparcia. W takich sytuacjach, w porozumieniu z lekarzem pediatrą, możemy podawać mu witaminy dla niemowląt, które w bezpieczny sposób wyrównają niedobór tych związków.

Choć może się to wydawać banalnym stwierdzeniem, prawidłowy rozwój niemowlęcia możemy wspierać przede wszystkim poprzez poświęcanie mu swojego czasu i uwagi. Nasza miłość, czułość, gotowość go zabawy, przeprowadzania wspólnych eksperymentów i okazywania pomocy, sprawi, że nasza pociecha będzie rosła na osobę mądrą, odważną i otwartą na świat. Nie zapominajmy również o znaczeniu diety naszego dziecka. Minerały i witaminy dla niemowlaka stanowią bowiem cenne wsparcie, które pomoże mu sprostać wszystkim wyzwaniom, jakie czekają na niego w pierwszym roku życia.