Kaszki stanowią bardzo sycącą i smakowitą formę posiłku dla najmłodszych. Na rynku istnieje jednak bardzo wiele rodzajów takich kaszek. Jakimi kryteriami należy się zatem kierować przy wyborze odpowiedniego produktu dla swojej pociechy? Czy w istocie artykuły te są naprawdę bezpiecznymi i pełnowartościowymi posiłkami? A jeśli tak, to kiedy należy wprowadzić je do diety dziecka? Szczegółowych odpowiedzi na powyższe pytania, udzieli nam niniejszy artykuł.

Jaki produkt wybrać dla swojego dziecka?
Kaszka o smaku bananowym

Kaszka o smaku bananowym (Źródło: www.bdsklep.pl)

Decydując się na zakup kaszek dla niemowląt, należy przede wszystkim wybierać produkty, które są dostosowane do wieku naszej pociechy. Informacja o tym, dla jakiej grupy wiekowej przeznaczony jest dany pokarm, zwykle zamieszczona jest na jego opakowaniu. Pierwsza kaszka – którą podamy niemowlakowi – powinna być bezmleczna i bezglutenowa (kukurydziana lub ryżowa). Posiłek ten możemy przyrządzić na własnym mleku, pokarmie modyfikowanym lub wodzie źródlanej. Gdy nasz maluszek zaakceptuje już kaszkę w swoim jadłospisie, sięgnijmy po produkty mleczno-ryżowe, które przyrządza się na wodzie. Kiedy niemowlę nieco podrośnie, możemy wybierać dla niego posiłki w różnych wersjach smakowych. Dobrym wyborem są na przykład bananowe kaszki Nestle. Dziesięciomiesięczny bobas jest już gotowy na przyjęcie kaszek  pszennych i wielozbożowych oraz owsianek. Jeśli zajdzie taka potrzeba, w sklepach możemy także nabyć kaszki o specjalnym przeznaczeniu: wspomagające trawienie, regulujące pracę jelit (Nestle kaszki „Zdrowy Brzuszek”) lub budujące odporność.

Kiedy i dlaczego warto podawać kaszki niemowlakowi?
Kaszka dla niemowląt to posiłek stanowiący źródło wielu cennych składników odżywczych

Kaszka dla niemowląt to posiłek stanowiący źródło wielu cennych składników odżywczych (Źródło: www.tematy.edziecko.pl)

Najlepiej będzie, gdy po raz pierwszy kaszkę podamy swojemu bobasowi w 6 lub 7 miesiącu jego życia. Nie warto śpieszyć się z tym momentem, chyba że takie postępowanie zaleci lekarz pediatra. Dlaczego należy wprowadzić tego rodzaju posiłki do jadłospisu niemowlaka? Ponieważ ich receptura zawiera ważne dla prawidłowego rozwoju dziecka składniki – wybrane przez specjalistów – takie jak: witaminy A,D,E,K oraz witaminy z grupy B, wapń (niezbędny do rozwoju kości i zębów), a także żelazo (wspomagające proces tworzenia komórek krwi). Wiele kaszek posiada w swoim składzie również dodatkowe elementy, takie jak: jod, cynk i kwas foliowy. Posiłki te są doskonałym uzupełnieniem dań warzywno – mięsnych i owocowych.

Kaszki dla niemowląt stanowią źródło wielu cennych składników odżywczych. Aby jednak nasze maluszki mogły odnieść z nich maksymalną korzyść, powinnyśmy dobierać dla nich posiłki, które dostosowane są do ich wieku i indywidualnych potrzeb. Co więcej jeśli chcemy, by nasze bobasy zajadały się kaszkami z prawdziwym apetytem, podawajmy im produkty w ulubionych opcjach smakowych.