Jako mamy bobasów pragniemy zabiegać o prawidłowy rozwój fizyczny naszych maluszków. Zapewne jest nam wiadome, iż kluczowym czynnikiem – przyczyniającym się do takiego kształtowania ich organizmów – jest odpowiednio dobrana i zbilansowana dieta. W pewnym momencie życia niemowlaka, doskonałym uzupełnieniem takiej diety może się okazać wprowadzenie wartościowych napojów, jakimi są soczki dla niemowląt. Z dzisiejszego wpisu dowiemy się, kiedy do menu malucha warto włączyć soki. W poście tym zostaną również wymienione kryteria, które powinny spełniać wartościowe napoje dla dzieci.

Soczki dla najmłodszych – kiedy można je podawać?
Soczki należy podawać dziecku w dokładnie określonym momencie

Maluchom nie należy podawać napojów zbyt wcześnie (Źródło: www.mjakmama24.pl)

Zgodnie z wytycznymi specjalistów zrzeszonych w Światowej Organizacji Zdrowia WHO, najmłodszym nie należy podawać dodatkowych napojów zbyt wcześnie, czyli przed momentem rozpoczęcia procesu poszerzania niemowlęcej diety. W którym miesiącu życia można zatem zdecydować się na wprowadzenie soku do jadłospisu dziecka? Jest to zależne od tego, czy dany malec był do tej pory karmiony piersią czy też mlekiem modyfikowanym. W przypadku bobasów przyjmujących pokarm naturalny, soczki dla dzieci mogą być podawane dopiero po 7 miesiącu życia. Z kolei dla niemowląt, które dotychczas były karmione mlekiem zastępczym, moment ten przypada na 5 miesiąc życia.

Jaki soczek wybrać?
Soki dla niemowląt powinny być wytworzone z ekologicznych warzyw i owoców

Soki dla niemowląt powinny być wytworzone z ekologicznych warzyw i owoców (Źródło: www.sokibabyjagi.pl)

Pierwszymi napojami – które można podawać maleńkim dzieciom – są soczki jednoskładnikowe (najlepiej jabłkowe). Decydując się na zakup takich soków, warto wybierać wyłącznie produkty przeznaczone dla niemowląt. Napoje takie są bowiem wytwarzane z owoców i warzyw, pochodzących z wyselekcjonowanych upraw, a ponadto w składzie takich artykułów nie znajdziemy szkodliwego cukru. Możemy również pokusić się o samodzielne przygotowanie napoju dla bobasa. Pamiętajmy jednak, że przy sporządzaniu domowego soku, należy zrezygnować z wykorzystania artykułów żywnościowych, które uprawiane były na sztucznych nawozach. W takich wypadkach decydujmy się na zakup warzyw i owoców, pochodzących wyłącznie ze sprawdzonych źródeł.

Soki to artykuły, które możemy wprowadzić do menu naszych maluszków w momencie rozszerzania ich diety. Napoje te powinny być jednak starannie wybierane, bo tylko pełnowartościowe napoje przyczynią się do budowania odporności i zdrowia naszych pociech. W przypadku najmłodszych dzieci, powinnyśmy wybierać soczki przeznaczone dla niemowląt lub przygotowywać takie napoje samodzielnie, z ekologicznych warzyw i owoców.