Problem podrażnień skóry u niemowląt – wynikający z ciągłego noszenia pieluszek – jest bardzo powszechny. Jeśli zatem jesteśmy mamami dziecka w wieku niemowlęcym, z pewnością choć raz spotkałyśmy się z podobnym problemem i starałyśmy się mu zaradzić. Aby uzupełnić swoją wiedzę na temat tego rodzaju dolegliwości skórnych, koniecznie zapoznajmy się z niniejszym artykułem, który odpowie nam na następujące pytania: czym charakteryzują się pieluszkowe podrażnienia skóry i jak możemy zapobiegać odparzeniom u najmłodszych?

Pieluszkowe odparzenie skóry
Ciągłe noszenie pieluszek i kontakt ze znajdującymi się w niej nieczystościami, działa drażniąco na delikatną skórę pupy bobasa

Ciągłe noszenie pieluszek i kontakt ze znajdującymi się w niej nieczystościami, działa drażniąco na delikatną skórę pupy bobasa (Źródło: www.babyonline.pl)

Pieluszkowe podrażnienie skóry u niemowląt jest spowodowane kontaktem delikatnej i wrażliwej pupy maluszków z drażniącymi substancjami, występującymi w dziecięcych nieczystościach. W wyniku działania tych czynników skóra naszego dziecka może stać się zaczerwieniona, swędząca i piekąca. Na dodatek pampers, który nosi nasz bobas – zatrzymując dopływ powietrza i powodując dodatkowe otarcia – staje się przyczyną spotęgowania nieprzyjemnych objawów. Odparzona pupa niemowlaka narażona jest na coraz większy ból, przy każdym bezpośrednim kontakcie z zawartością pieluszki. Wówczas maluszek odczuwa coraz większy dyskomfort, a co za tym idzie, staje się rozdrażniony.

Jak zapobiegać odparzeniom?
Jednym ze sposobów na uniknięcie odparzeń jest staranne dbanie o higienę pupy dziecka i częstą wymianę pieluszek

Jednym ze sposobów na uniknięcie odparzeń jest staranne dbanie o higienę pupy dziecka i częstą wymianę pieluszek (Źródło: www.Tipy.pl)

Aby zapobiec odparzeniom skóry u swojego bobasa, przede wszystkim powinnyśmy często zmieniać mu pieluszki, ograniczając w ten sposób kontakt jego pupy z nieczystościami. Co więcej, skutecznym rozwiązaniem jest ubieranie swojej pociechy w przewiewne i wygodne ubranka, używanie maści zapobiegającej odparzeniom (szczególnie przed położeniem dziecka do snu), poluzowywanie założonych pampersów, pozwalanie niemowlakowi na przebywanie bez pieluszki (w tym czasie podkładając pod niego specjalną matę lub ręcznik), stosowanie hipoalergicznych środków do prania ubranek dziecka oraz dokładne mycie i osuszanie jego pupy.

Pieluszkowe odparzenia u najmłodszych spowodowane są wrażliwością niemowlęcej skóry, która narażona jest na ciągły kontakt z pampersem i znajdującymi się w nim nieczystościami. Aby zapobiec tego typu podrażnieniom, jako mamy musimy starać się odpowiednio pielęgnować skórę naszych pociech, starannie dbać o jej higienę oraz jak najczęściej pozwalać, by swobodnie oddychała.