Zmiana ciała i kondycji po porodzie są tym, czego obawia się mnóstwo kobiet zachodzących w ciążę. Fizyczność jest szczególnie ważna dla pań dbających o linię i prowadzących aktywny tryb życia. Jak szybko zacząć ćwiczenia na brzuch i jakie treningi wybrać? Oto najważniejsze wskazówki!
Kiedy można zacząć ćwiczenia po porodzie?
Po porodzie zawsze pozostają nadprogramowe kilogramy, których zazwyczaj kobiety chcą się pozbyć jak najszybciej. Trzeba jednak mieć na uwadze, że nie wolno się zbytnio spieszyć. Każde ciało zmienia się inaczej i w inny sposób przechodzi również powrót do wcześniejszej formy. Wiele zależy od uwarunkowań organizmu i przebiegu samego porodu.
Z tego powodu aktywność fizyczną po ciąży należy koniecznie skonsultować ze swoim lekarzem. Nie wolno samodzielnie podejmować decyzji o rozpoczęciu treningów, ponieważ zbyt szybkie i mocne ćwiczenia mogą prowadzić do powikłań np. rozerwania ran po cesarskim cięciu.
Jeśli wszystko przebiega prawidłowo, specjaliści zwykle pozwalają na lekką aktywność po 6 tygodniach od porodu naturalnego i po 12 od cesarki. Jest to jednak najwcześniejszy moment i na pewno nie wolno przemęczać ciała przed upływem tego czasu. Powrót do formy nie może być ważniejszy od kwestii zdrowotnych. Im cięższe treningi, tym dłużej trzeba je odsunąć w czasie.
Ćwiczenia po ciąży – jak wrócić do formy?
- Proste ćwiczenia oddechowe – to aktywność, którą da się wykonywać już w trakcie połogu. Delikatnie wpływa na mięśnie brzucha, ale ich głównym celem są zrelaksowanie i uspokojenie młodej mamy. Głębokie wdechy i wydechy mogą przynieść ukojenie w trudnych momentach oraz nie wymagają intensywnego angażowania ciała.
- Ćwiczenia dna miednicy – można je wykonywać poprzez naprzemienne napinanie i rozluźnianie mięśni Kegla, a także z wykorzystaniem przedmiotów np. piłki umieszczonej między udami. Jest szansa, aby wdrożyć je już na etapie połogu, ale wymagają konsultacji uroginekologicznej.
- Ćwiczenia mięśni brzucha – w ich ramach wykonuje się unoszenie nóg podczas leżenia na macie (tzw. nożyce), bioder, skręty tułowia czy podnoszenie rąk i nóg w klęku podpartym, ale najwcześniej około dwóch miesięcy po porodzie naturalnym.
- Spacery i bieganie – spacery możesz zacząć już parę dni po porodzie, a bieganie kilka miesięcy po przyjściu dziecka na świat. Jogging angażuje wiele mięśni i pomaga odzyskać ciało sprzed ciąży.
Dlaczego warto wykonywać ćwiczenia po urodzeniu dziecka?
Przed rozpoczęciem ćwiczeń mięśni dna miednicy i nie tylko najlepiej udać się do fizjoterapeuty uroginekologicznego. Dobrze dobrane aktywności do aktualnego stanu ciała to klucz do bezpiecznego powracania do formy. Bardzo ważne jest także zdrowe jedzenie odpowiedniej liczby kcal. Nawet ze świetnymi treningami nie uda się schudnąć, gdy nie połączy się diety i ćwiczeń.
Warto trenować po ciąży, ponieważ pozwala to wrócić do pełnej sprawności nawet po cięciu cesarskim. Lekkie ćwiczenia wzmacniające mięśnie mogą pomagać w niwelowaniu problemów z nietrzymaniem moczu. Poza tym świetnie rozładowują emocje i pozwalają na relaks w tym nie zawsze łatwym okresie.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.