Jak skompletować wyprawkę dla pierwszoklasisty? Aby dobrze rozpocząć nowy rok szkolny, trzeba zaopatrzyć dziecko w kilka niezbędników, aby mógł aktywnie uczestniczyć w różnych lekcjach. Podstawa wyprawki to plecak, ale nie jest on jedyną rzeczą do szkoły. Oprócz tego pierwszak potrzebuje jeszcze wielu przyborów, zeszytów czy stroju na WF. Jak przygotować dziecko na nowy etap w jego życiu? Podpowiadamy, co powinno znaleźć się na liście zakupów przed 1 września.

Niezbędniki pierwszoklasisty – o czym pamiętać podczas kompletowania wyprawki szkolnej?

Aby dziecko mogło pójść do szkoły i bez problemu uczestniczyć we wszystkich zajęciach, potrzebuje przede wszystkim przyborów. Dlatego w jego plecaku powinien znaleźć się piórnik z niezbędnikami, które pozwolą mu na wykonywanie różnych zadań.

Wśród przyborów szkolnych nie może zabraknąć zwłaszcza ołówków, kredek, długopisów lub piór. Oprócz podstawowych elementów wyposażenia maluchowi przydadzą się m.in.:

  • klej;
  • nożyczki;
  • teczka A4;
  • gumka do mazania;
  • linijka;
  • ekierka;
  • kolorowy blok;
  • plastelina.

Jednak pamiętaj, że zapotrzebowanie na dodatkowe przybory może wyjść – już po 1 września – w tzw. praniu. Kiedy dziecko uda się do szkoły, zorientuje się, czy czegoś mu brakuje. Zdarza się, że nawet nauczyciel poprosi o to, aby pierwszaki przyniosły jakiś konkretny przedmiot, który jest niezbędny do wykonywania pewnych zadań podczas zajęć. Trzeba być więc przygotowanym na ewentualne dokupienie akcesoriów.

Jak wybrać tornister dla pierwszoklasisty?

Podczas kompletowania wyprawki dla pierwszaka szczególną uwagę należy poświęcić na dobór plecaka. Powinien być on przede wszystkim ergonomiczny i wygodny do noszenia.

Aby dziecko mogło dopasować tornister do swoich potrzeb, warto wybrać model, który ma regulowane szelki oraz wyprofilowany panel tylny. Dobrze by było, aby dla wygody noszącego plecak miał jeszcze usztywniane plecki.

Znaczenie ma również jego rozmiar. Musi on być wystarczająco pojemny, aby pomieścić zeszyty i przybory szkolne, ale jednocześnie nie może być zbyt obszerny. Zakłada się, że tornister nie powinien przekraczać wagi, która odpowiada 15% masy ciała malucha. W przeciwnym wypadku ma on negatywny wpływ na postawę i zdrowie pleców ucznia.

Aby plecak był praktyczny, musi mieć też szczelne zamknięcie (najlepiej na suwak) i odpowiedni rozkład kieszeni. Główna komora jest najważniejsza i musi być największa, ponieważ to ona mieści zeszyty czy książki. Jednak dodatkowe kieszenie i przegródki również mają znaczenie. Pomagają one rozmieścić szkolne akcesoria tak, aby maluch mógł je łatwo wyciągnąć.

Przy kupowaniu plecaka dla pierwszoklasisty warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego tornister jest wykonany. Tworzywo powinno być wytrzymałe i odporne na warunki pogodowe np. deszcz. Dodatkowo dobrze wybrać model z siateczkowym tyłem, który zapewnia przepływ powietrza pomiędzy nim a plecami dziecka.

Zanim zakupisz plecak, spytaj jeszcze swoją pociechę, co o nim sądzi. W końcu to dziecko będzie nosiło tornister, a więc dobrze by było, aby miało czynny udział w podjęciu decyzji o jego kupnie. Dzięki temu istnieje mniejsze ryzyko, że nie trafisz w estetyczny gust malca lub kupisz niezbyt wygodny model.

Jakie zeszyty przydadzą się dziecku, które rozpoczyna naukę?

Wśród potrzebnych rzeczy od szkoły znajdują się zeszyty. Dziecko powinno mieć osobny notes do każdego przedmiotu. Do języka polskiego przyda się zeszyt w 3 linie, które ułatwiają naukę pisania. Do innych lekcji można wybrać notatniki w kratkę.

Podczas kupowania zeszytów dla pierwszaka nie warto wybierać zbyt grubych modeli. Najlepiej jest postawić na 16- lub 32-kartkowe notesy, które nie będą zbytnio obciążać plecaka. Aby zmniejszyć wagę tornistra, dobrze jest zrezygnować również z twardych opraw. Zeszyty w miękkich okładkach są znacznie lepszym wyborem.

Bidon i śniadaniówka

Warto pamiętać, że wyprawka szkolna dla pierwszoklasisty to nie tylko akcesoria do nauki. Przed 1 września trzeba zaopatrzyć dziecko w gadżety, dzięki którym kilkugodzinny pobyt w szkole będzie dla niego komfortowy.

Jednym z niezbędników w tornistrze każdego ucznia jest śniadaniówka. Pudełko na kanapki, owoce czy inne przekąski zapewni wygodne przechowywanie jedzenia.

Oprócz lunchboxu z drugim śniadaniem, do plecaka szkolnego powinien trafić bidon z wodą. Alternatywnym pomysłem jest butelka z filtrem, którą da się wielokrotnie napełniać wodą z kranu. Każde z tych rozwiązań zadba o odpowiednie nawodnienie malucha podczas lekcji.

Wyprawka dla pierwszoklasisty na lekcje WF-u

Podczas kompletowania wyprawki dla pierwszoklasisty nie można zapomnieć o akcesoriach na lekcje wychowania fizycznego. Aby dziecko mogło uczestniczyć w zajęciach sportowych, z reguły musi mieć białą koszulkę i krótkie spodenki.

W skład stroju gimnastycznego wchodzą również buty na zmianę. Podczas kupowania obuwia najlepiej wybierać modele z jasną podeszwą, ponieważ niektóre szkoły nakładają obowiązek noszenia takich trampek. Oprócz ubrań dziecko będzie potrzebować worka, który pomieści rzeczy na WF.

Czy w wyprawce pierwszoklasisty muszą znaleźć się podręczniki szkolne?

Od 2017 r. uczniowie szkół podstawowych otrzymują komplet darmowych podręczników, a więc w wyprawce pierwszoklasisty nie trzeba uwzględniać zakupu książek. Jednak trzeba liczyć się z tym, że jeśli dziecko uszkodzi szkolną własność, to rodzic musi odkupić podręcznik.

Dodatkowo warto pamiętać, że w szkołach prowadzonych przez osoby prawne, inne niż jednostka samorządu terytorialnego, mogą obowiązywać odmienne zasady. Wszystko dlatego, że takie ośrodki edukacyjne nie uzyskują państwowej dotacji na podręczniki z urzędu, ale mogą samodzielnie o nią zawnioskować. Jeśli tego nie zrobią, to rodzice będą musieli kupić książki we własnym zakresie.