Sezon jesienny to czas, w którym ochłodzenie, opady deszczu i nagłe zmiany temperatur mogą powodować liczne jesienne dolegliwości, także u naszych najmłodszych. Do tego typu objawów należy między innymi suchy kaszel i katar. Często jednak jako rodzice bagatelizujemy takie symptomy, posyłając maluchy do przedszkoli i szkół oraz lecząc pociechy na własną rękę. Jak zatem we właściwy sposób należy sobie radzić z kaszlem i katarem u dzieci i dlaczego nie wolno lekceważyć takich jesiennych dolegliwości?
Źródło problemu
Jesienią nie zawsze potrafimy ubrać się adekwatnie do pogody. Różnice temperatur pomiędzy światem zewnętrznym a zamkniętymi pomieszczeniami przyczyniają się do tego, że jesteśmy albo zmarznięci albo przegrzani. Takie warunki bardzo często powodują przeziębienie, katar, kaszel, osłabienie organizmu oraz ból mięśni. Wydaje nam się wtedy, że lekki katar, kaszel czy też minimalny ból gardła to nie choroba. Nawet jeśli takie symptomy wystąpią u naszych maluchów, katar i lekkie pokasływanie nie są dla rodziców chorobą i sygnałem do kontroli u lekarza czy pozostawienia dziecka w domu. Czasami, nie mając innej alternatywy, wysyłamy podziębione pociechy do żłobka, przedszkola lub szkoły, narażając na kontakt z chorobotwórczymi drobnoustrojami również inne dzieci. Żyjemy bowiem w przekonaniu, że jesienne dolegliwości same przejdą.
Jesienne dolegliwości – zagrożenia i leczenie
Zwykle nie jesteśmy świadomi, ile szkody dla zdrowia dziecka może wyrządzić katar. U dzieci ze względu na niewykształconą odporność miejscową i ogólną nieżyt nosa stanowi poważną chorobę, w której przebiegu mogą występować powikłania ze strony pozostałych narządów układu oddechowego. Powikłaniem może być również zapalenie ucha środkowego ogólnego. Katar zwykle zaczyna się od przezroczystej wydzieliny, ale kończy się na ropnej. Spływa ona po tylnej stronie gardła, co powoduje jego ból. Może to przyczynić się do wystąpienia anginy, ostrego zapalenia gardła, zapalenia oskrzeli, a nawet płuc. Zdarzają się też przypadki utajnionych zapaleń płuc i oskrzeli po przetrzymanych kaszlach i katarach.
Jakie wnioski wypływają z przywołanych powyżej faktów? Nawet jeśli usłyszymy kaszel osłuchowo czysty, zostawmy dziecko w domu na trzy dni: niech nie roznosi bakterii po placówkach edukacyjnych i zostanie podjęte jego leczenie. W przypadku kaszlu mokrego można podać syrop na kaszel dla dziecka (http://www.mucosolvan.pl/mucosolvan-mini.html). Z kolei, gdy wystąpi katar warto pomyśleć o zastosowaniu kropli nawilżających przewody nosowe i zmniejszających obrzęk śluzówki. W przypadku kataru i kaszlu sprawdzą się także babcine sposoby, na przykład nawilżanie powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywa mały pacjent. Co więcej, gdy pojawiają się tego typu dolegliwości, warto udać się do pediatry po profesjonalną pomoc.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!
Katar i kaszel u dzieci to jesienne dolegliwości, których nie należy bagatelizować. Odpowiednia reakcja rodziców może bowiem uchronić malców przed groźnymi powikłaniami i ograniczyć rozprzestrzenianie się infekcji wśród innych dzieci.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.