Noworodek zawsze śpi tyle, ile wymaga jego organizm. Problem polega na tym, że nie zawsze ma ochotę na sen w porach, które my uważamy za odpowiednie. Zarwane noce są niełatwą rzeczywistością młodych matek, do czasu aż rozkład dnia niemowlęcia zacznie się mniej więcej pokrywać się z rozkładem dnia jego opiekunów. Co najmniej do połowy trzeciego roku życia dziecko musi spać również w dzień. Ile śpi niemowlę w poszczególnych etapach jego rozwoju? Jak zapewnić spokojny sen niemowlaka? Co robić, gdy niemowlę nie chce spać? Na te pytania odpowiedzi udzieli nam dzisiejszy artykuł.
Ile śpi niemowlę?
W pierwszych tygodniach życia niemowlę śpi niemal przez całą dobę, robiąc jedynie krótkie przerwy, podczas których płacze. Z miesiąca na miesiąc okres najdłuższego snu coraz bardziej pokrywa się z porą nocną, a czas czuwania systematycznie się wydłuża. W wieku sześciu miesięcy niemowlę może już przespać ciągiem nawet siedem godzin w nocy. Ile natomiast godzin snu potrzebuje niemowlę w wieku 4 tygodni, 3, 6 i 12 miesięcy? Czterotygodniowe niemowlę zwykle przesypia jakieś 15 godzin na dobę, trzymiesięczne 14 i pół godziny, sześciomiesięczne 14 godzin, a dwunastomiesięczne 13 i pół godziny. Z wiekiem malec potrzebuje zatem coraz mniej snu w ciągu doby.
Sen niemowlaka – odmienność dnia i nocy
Od samego początku należy traktować odmiennie sen dzienny i nocny, aby pomóc niemowlakowi odróżniać porę snu od pory zabawy. W ciągu dnia dobrze jest zatem układać malucha do snu w torbie, wózku lub koszu, a na noc kłaść go do łóżeczka. Nie ma natomiast potrzeby zachowania szczególnej ciszy. Gdy dziecko zapłacze, weźmy je na ręce i starajmy się je zabawić. Powinno to pomóc bobasowi w skojarzeniu pory dziennej z czuwaniem i zabawą. W nocy szczelnie otulmy dziecko kocykiem, aby nie obudziły go nagłe drgania jego rąk albo nóg i ułóżmy je do snu w łóżeczku. W pokoju powinno być ciemno. Gdy się zbudzi z płaczem, podnieśmy je i nakarmmy – jak najmniej do niego mówiąc. Stopniowo dziecko nauczy się, że nocne karmienie jest tylko zaspakajaniem głodu, a nie okazją do zabawy. Z każdym kolejnym tygodniem jego pory snu będą coraz bardziej pokrywać się z naszymi.
Sypialnia dziecka
Podstawowym elementem sypialni malucha powinno być łóżeczko. Dziecko będzie w nim spało od ukończenia trzech miesięcy do około 3 lat. Mebel ten powinien być zatem solidny i starannie wykończony. Bezpieczeństwo dziecka jest sprawą najważniejszą, więc starajmy się kupić łóżeczko posiadające odpowiednie atesty. Sprawdźmy przy tym, czy nie ma ono jakichkolwiek ostrych krawędzi. Odstępy między prętami nie powinny być mniejsze niż 2,5 centymetra. Materac musi być tak dobrany, aby ściśle przylegał do wszystkich boków łóżka. Powinien też znajdować się w odległości co najmniej 60 centymetrów od górnej poręczy łóżka. Do łóżeczka warto też dołączyć ochraniacz i pamiętać, by mechanizm do regulowania wysokości poręczy nie znajdował się w zasięgu rąk dziecka. Co ważne, dopóki dziecko nie ukończy co najmniej dwóch lat, nie wkładajmy mu do łóżka poduszki, bo mogłoby się udusić. Sypialnia dziecka powinna być ciepła. Idealna temperatura to od 20 do 21 stopni Celsjusza.
Utulanie do snu
Jak odpowiednio utulić do snu bobasa? Na ogół, by uśpić dziecko wystarcza zapewnienie mu uczucia sytości. Niemniej, trzeba mu jeszcze pomóc się odprężyć. Gdy utulamy dzidziusia do snu, musimy być opanowane, spokojne i delikatne. Tym, co może uspokoić malucha jest ssanie. Doskonały do tego celu jest mały palec mamy. Dziecko może ssać też własną piąstkę. Można również dać mu smoczek o naturalnym kształcie, stosując go jedynie do trzeciego miesiąca życia.
Uśpić maluszka może także rytmiczne rozcieranie jego brzuszka, kołysanie w ramionach. Często trwa to jednak dłuższy czas, a dziecko może budzić się za każdym razem, gdy próbujemy ułożyć je w łóżeczku. W takim wypadku można spróbować ponosić bobasa w nosidełku. Ruch i kontakt z naszym ciałem uśpią niemowlę. Skuteczną metodą usypiania jest także rytmiczne poruszanie wózkiem, kołysanki, odpowiednia muzyka lub kładzenie na baranim kożuszku. Od około szóstego miesiąca życia niemowlę będzie usypiać chętniej, jeżeli każdego wieczora będziemy dokładnie powtarzać rytuał udawania się na spoczynek.
Kiedy dziecko jest zawinięte w kocyk i spokojne, można ułożyć je do spania w łóżeczku. Połóżmy je na boku, prostując ucho na którym leży. W ciągu trzech pierwszych miesięcy układajmy za jego plecami zwinięty kocyk, by nie mogło się przewrócić. Jest to najbezpieczniejsza pozycja, która chroni przed zachłyśnięciem się oraz zatkaniem nosa lub ust. Po trzech miesiącach malec będzie się obracać, przybierając dowolną, wygodną pozycję, bez względu na to, jak został położony.
Niespokojny sen niemowlaka
Co jednak robić, gdy starszy malec zaśnie, a następnie obudzi się w trakcie nocy? Czy istnieje sposób na niespokojny sen niemowlaka? Wszystko zależy od powodu, przez który maluszek się budzi. Półroczne niemowlę potrafi już wytrzymać bez jedzenia przez całą noc. Mogło jednak wyrobić sobie nawyk budzenia się i domagania karmienia. Jeśli chcemy oduczyć dziecko jedzenia w nocy, zacznijmy powoli skracać czas karmienia, aż wreszcie posiłek ten zostanie zlikwidowany. Dopóki jednak płacze, dobrze jest zaglądać do dziecka i je pocieszać. Malec może też budzić się zaniepokojony tym, czy wszystko jest w porządku i czy rodzice go nie porzucili. Jak postępować w takim wypadku?
Jeśli dziecko zapłacze w nocy, poczekajmy kilka minut, zanim wejdziemy do jego pokoju. Być może w tym czasie samo uśnie. Gdy zacznie głośno płakać, sprawdźmy, czy wszystko jest w porządku. Jeśli tak, utulmy i uspokójmy dziecko masażem pleców lub przytuleniem. Gdy płacz przejdzie w szloch, włóżmy dziecko z powrotem do łóżeczka, otulmy kołderką, ucałujmy na dobranoc i wróćmy do łóżka. Jeśli płacz nie ustaje, a nawet się wzmaga, przemówmy do dziecka uspokajająco, nie wstając z łóżka. Odczekajmy pięć minut, nim znowu do niego zajrzymy.
Gdy ponownie przyjdziemy do dziecka, nie bierzmy go już na ręce, chyba że zanosi się od płaczu. Raczej pogładźmy je i poklepmy po plecach, a potem owińmy kołderką i zostawmy samo. Postępujmy w ten sposób przez około pół godziny, zaglądając do dziecka co pięć minut. Po pół godzinie wydłużmy odstępy do dziesięciu minut, nigdy nie zostawiając płaczącego dziecka dłużej niż na kwadrans. Tydzień takiej łagodnej stanowczości powinien wystarczyć do wyrobienia w maluszku odpowiednich nawyków.
Sen niemowlaka jest niezbędny do nabierania przez niego niezbędnych sił do poznawania świata. Podstawą spokojnego i trwałego snu w nocy jest nauczenie dziecka odróżniania snu nocnego od snu dziennego. Jako mamy, powinnyśmy starać się o to, by zapewniać maluszkowi maksimum relaksu i odprężenia przed snem.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.