Infekcjom wirusowym górnych dróg oddechowych zwykle towarzyszy kasłanie. To jedno z najbardziej dokuczliwych symptomów przeziębienia. Nie dziwi zatem fakt, iż w trakcie takiej choroby chętnie sięgamy po specyfiki, które mają je złagodzić. Aby jednak zastosować odpowiedni lek, najpierw należy ustalić, z jakim rodzajem kaszlu mamy do czynienia. Jak odróżnić kaszel suchy od kaszlu mokrego?

Charakterystyka kaszlu suchego

Z kaszlem suchym – który nazywa się także nieproduktywnym – mamy do czynienia wtedy, gdy w płucach chorego nie zalega wydzielina. Co więcej, w przypadku kaszlu suchego podczas kasłania nie dochodzi do odkrztuszania. Co charakteryzuje ten typ kaszlu? Objawia się on ciągłym odruchem kasłania, brzmi głucho i zazwyczaj nasila się w nocy, utrudniając zasypianie. Temu dokuczliwemu symptomowi może towarzyszyć też uczucie suchości w gardle oraz łaskotania lub drapania w drogach oddechowych. Bardzo charakterystyczną cechą kaszlu suchego jest to, że może być on gwałtowny i bardzo męczący. Objaw ten występuje zwykle na początku infekcji, przeziębienia czy grypy, następnie zamieniając się w kaszel mokry. Równie często suchy kaszel występuje po przebytym zakażeniu dróg oddechowych, do momentu, gdy uszkodzony nabłonek nie zregeneruje się całkowicie. Towarzyszy on też alergiom, astmie oskrzelowej, nowotworom płuc czy oskrzeli oraz chorobom serca. Do wystąpienia suchego kaszlu może się też przyczynić refluks przełyku, działanie niektórych leków przyjmowanych przy nadciśnieniu tętniczym lub niewydolności serca. Objaw ten bywa też skutkiem podrażnienia błony śluzowej gardła, którą powoduje dym papierosowy bądź klimatyzacja.

Przyczyną kaszlu suchego może być rozwijająca się infekcja

Przyczyną kaszlu suchego może być rozwijająca się infekcja (Źródło: zdrowie.gazeta.pl)

Kaszel mokry

Za sprawą kaszlu mokrego – nazywanego też wilgotnym lub produktywnym – z dróg oddechowych może zostać usunięta zalegająca wydzielina wraz z drobnoustrojami chorobotwórczymi. Nie jest tak on gwałtowny i męczący jak suchy. Kaszel mokry najczęściej stanowi objaw infekcji – takiej jak przeziębienie lub groźne zakażenie bakteryjne – występując w jej środkowej fazie, jako następstwo kaszlu suchego. O czym świadczy kolor wydzieliny, która jest produktem takiego kaszlu? Przy infekcjach bakteryjnych odkrztuszana wydzielina ma kolor żółty lub zielony, natomiast w wypadku infekcji wirusowych wydzielina przyjmuje barwę białawą lub jest bezbarwna. Białe grudki w wydzielinie mogą z kolei świadczyć o mukowiscydozie lub zakażeniu grzybiczym. Mokry kaszel jest również symptomem przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Ten rodzaj kaszlu jest najbardziej dokuczliwy rankiem tuż po przebudzeniu. Dlaczego tak się dzieje? Przez noc w drogach oddechowych gromadzi się wydzielina, która rano daje o sobie znać.

Kaszlowi mokremu towarzyszy odkrztuszanie wydzieliny

Kaszlowi mokremu towarzyszy odkrztuszanie wydzieliny (Źródło: drmax.pl)

To bardzo istotne, by umieć rozpoznać czy mamy do czynienia z kaszlem suchym czy mokrym.