Decydując się na studia za granicą, na przykład w niemieckim Poczdamie, musimy liczyć się z większymi wydatkami, ale i równie dużymi możliwościami, jakie daje nam ich ukończenie. Zanim jednak zdecydujemy się złożyć tam papiery sprawdźmy, jak wygląda kwestia zakwaterowania. Do naszej dyspozycji są nie tylko pokoje do wynajęcia. Poczdam to również prywatny akademik.

Akademik – mocne i słabe strony tej opcji wynajmu

czytanie w akademiku

Brak miejsca, w którym można zaznać trochę spokoju, to chyba największy minus życia w akademiku.

Najmocniejszą stroną akademika w Poczdamie – ale i każdego innego – jest stosunkowo niski czynsz. Oznacza to, że także osoby z dość słabą sytuacją finansową czy niepracujące, mogą sobie na niego pozwolić. Plusem jest też zazwyczaj ułatwiony dostęp do materiałów naukowych czy chociażby notatek z wykładu, na którym Cię nie było. Mieszkanie w akademiku ułatwia również odnalezienie się w obcym miejscu. Dotyczy to nie tylko samej miejscowości, w której studiujesz, ale także uczelni. Akademik to także oszczędności – czasowe i finansowe – związane z dojazdem na zajęcia czy dotarciem w inne ważne dla studentów miejsca. Słabe strony akademików, to niestety częste imprezy, mało komfortowe warunki do nauki oraz wyposażenie pokoi, ale i ich metraż.

Czy akademik to opcja dla każdego?

prywatny akademik

Akademik to opcja dla osób, które potrafią funkcjonować w dużych grupach i nie są nastawione na wygodę.

Znasz już mniej więcej plusy i minusy życia w akademiku. Teraz oceń trzeźwo, czy to rzeczywiście opcja dla Ciebie. Jak? Po pierwsze określ swoje potrzeby. Jeśli jesteś typem samotnika lub osoby, która dość trudno zawiera nowe znajomości, a do tego jest nieśmiała i niepewna siebie, to lepiej odpuść ten wybór. Nawet uchodzący za najbardziej spokojny akademik w Poczdamie nie zapewni Ci odpowiednich warunków. Życie w nim oznacza przede wszystkim umiejętność dopasowania się do życia w grupie. Nie wykazując takiej cechy, raczej będziesz się tam źle czuć. Po drugie weź pod uwagę wszystkie niedogodności, jakie mogą tam na Ciebie czekać. Zapomnij na przykład o prywatności, pełnej lodówce lub cichym kącie do nauki. Życie w akademiku to nieustanne kompromisy oraz zdolność przystosowania się do dość trudnych, a czasem wręcz bardzo surowych warunków.

Zupełnie inaczej jest w sytuacji, gdy zainteresujesz się ofertą, z jaką przychodzą prywatne akademiki w Poczdamie. Wynajęcie w nich pokoju jest dużo prostsze niż w tradycyjnym. Tego typu obiekty mogą pomieścić nawet kilkaset osób zapewniając każdej z nich idealne warunki do życia, nauki, nie zapominając o relaksie. O tym, jak wyglądają przykładowe oferty możesz poczytać TUTAJ.

Jeżeli jednak Twój studencki budżet nie jest w stanie udźwignąć czynszu, zawsze możesz poszukać pokoju lub osób, które poszukują współlokatora.