Wydawałoby się, że nie ma nic prostszego, niż uciąć kilka łodyg ulubionych kwiatów i włożyć je do wazonu z wodą. To niezupełnie prawda, pięknie skomponowane bukiety, które długo postoją i będą cały czas wyglądać świeżo, wymagają podjęcia ściśle określonych działań. Co zatem robić, by przedłużyć życie kwiatów w wazonach?

Bukiety a świeża woda

Kwiaty cięte lubią mieć zmienianą wodę codziennie, ze względu na wydzielanie różnych substancji. Czasem przez niewiedzę przyspieszamy ten proces, na przykład przycinając różom kolce. A takie działanie niestety skraca ich żywotność. Przez uszkodzoną skórkę łodygi do wody przedostają się między innymi węglowodany, które są pożywką dla bakterii. Codzienne wymienianie wody kwiatom, ogranicza też namnażanie się mikroflory. Pożywką dla niej mogą być zanurzone w wodzie dolne liście łodygi, które zaczynają gnić, zwłaszcza wtedy, gdy temperatura w pomieszczeniu jest wysoka. W związku z tym, dobrze jest zawczasu dokładnie je poobcinać. Kolejną sprawą, o której nie należy zapominać jest to, by każdej zmianie wody z wazonu towarzyszyło przycięcie łodyg w bukiecie o co najmniej 1 centymetr. Otwory naczyń chłonących wodę są wtedy świeższe, nieprzytkane. Im ostrzejszym narzędziem to robimy, tym gładszy jest przekrój roślin. A to z kolei sprawia, że bukiety są znacznie trwalsze.

Wodę w wazonie należy codziennie wymieniać

Wodę w wazonie należy codziennie wymieniać (Źródło: claudia.pl)

Bukiety a temperatura

Bukiety powinny stać w wodzie letniej. Duży wpływ na żywotność bukietów ma temperatura powietrza – im wyższa, tym kwiaty krócej postoją. A to dlatego, że wtedy szybciej paruje woda z wazonu oraz woda z samych roślin. Jeśli chcemy, by pączki kwiatów szybciej otworzyły się w wazonie, wstawmy je do ciepłej wody na kilka minut, a potem przenieśmy do zimnej na pół godziny. Po tym czasie bukiet wyjmijmy i wstawmy do wazonu napełnionego wodą o temperaturze pokojowej.

Cukier i towarzystwo

Ważna jest też pora ścinania kwiatów na bukiety. Najlepiej jest robić to rano albo wieczorem, a nie w upalne popołudnie, kiedy roślinka jest zmęczona. Dodanie odrobiny cukru do wody też przedłuży życie kwiatom – rośliny pozbawione korzeni nie są bowiem w stanie wytwarzać same cukrów. Dla trwałości bukietów istotne znaczenie ma także towarzystwo, w jakim znajdują się rośliny. Słoneczniki pięknie wyglądają w towarzystwie innych kwiatów, na przykład z drobnymi główkami. Jednak najdłużej postoją, gdy będą w wazonie same. Są gatunki kwiatów, które bez problemu koegzystują w jednej wodzie bezkonfliktowo, ale są też takie, które się wykluczają. Klasycznym tego przykładem jest „konflikt” narcyzów z tulipanami. Te pierwsze wydzielają śluz, który blokuje naczynia pobierające wodę w łodygach tulipanów. Co zrobić w takiej sytuacji? Narcyzy wymagają najpierw 24-godzinnej kwarantanny w osobnym wazonie. Gdy już wydzielą swój śluz, można komponować je z tulipanami.

Do wody w wazonie dobrze jest dodać odrobinę cukru

Do wody w wazonie dobrze jest dodać odrobinę cukru (Źródło: claudia.pl)

Bukiety pozwalają nam przenieść do wnętrza domu odrobinę piękna ogrodu. Aby przedłużyć ich trwałość, dobrze jest pamiętać o dodaniu cukru do wazonu, codziennej wymianie wody oraz o przycinaniu łodyg.