Jednym z niesprzyjających objawów, towarzyszących przeziębieniu, jest katar. O tej porze roku nie trudno się go nabawić. Jak powstaje ta dolegliwość i w jaki sposób można z nią walczyć?

Dlaczego przeziębieniu towarzyszy katar?

Dlaczego podczas przeziębienia może pojawić się katar? Nieżyt nosa, czyli stan zapalny błon śluzowych, wywoływany jest głównie przez wirusy, bakterie lub pojawia się w wyniku reakcji alergicznej. W przypadku przeziębienia przyczyną kataru są wirusy. Zdrowy organizm sam radzi sobie z różnego rodzaju drobnoustrojami, które przedostają się do jego górnych dróg oddechowych. Gdy jednak układ odpornościowy jest osłabiony w wyniku przeziębienia, substancje chorobotwórcze z łatwością wnikają do wnętrza błon śluzowych i szybko się tam namnażają. Wówczas upośledza się praca rzęsek, dochodzi do obrzęku błon śluzowych i wzmożonej produkcji wodno-śluzowej wydzieliny, czyli kataru. Po pewnym czasie wydzielina ta gęstnieje i nabiera białego koloru.

Katar towarzyszący przeziębieniu powstaje pod wpływem działania wirusów

Katar towarzyszący przeziębieniu powstaje pod wpływem działania wirusów (Źródło: tech.wp.pl)

Katar – metody leczenia

Nieleczony nieżyt nosa może przyczynić się do powstania poważniejszych powikłań, w tym: zapalenia zatok, uszu czy oskrzeli. Z tego względu warto podjąć stosowne działania, aby skutecznie złagodzić objawy kataru. Co należy zatem zrobić? W trakcie kataru najlepiej jest przyjmować dużą ilość płynów, które rozrzedzą wydzielinę i ułatwią oczyszczanie nosa.

W trakcie kataru trzeba dużo pić

W trakcie kataru trzeba dużo pić (Źródło: naszswiat.net)

Dobrym pomysłem jest także stosowanie inhalacji z ziół (rumianku) lub olejków aromatycznych (eukaliptusowego i kamforowego).

Olejek eukaliptusowy

Olejek eukaliptusowy (Źródło: zamiastl4.pl)

Co więcej, nos można oczyszczać roztworami wody morskiej. Jeśli natomiast  nieżyt nosa utrzymuje się od kilku dni, lepiej jest zrezygnować z domowych metod – zwłaszcza, gdy wydzielina zgęstniała i przybrała żółto-zieloną barwę – i skorzystać z preparatów na katar, dostępnych w aptece. Jeśli mimo wszelkich starań katar nadal nie ustąpi, koniecznie należy skonsultować się z lekarzem.

Przy przedłużającym się katarze należy udać się do specjalisty

Przy przedłużającym się katarze należy udać się do specjalisty (Źródło: rewire.news)

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Katar jest uciążliwym objawem przeziębienia, spowodowanym działaniem wirusów. Nie należy zwlekać z jego leczeniem. Jeśli domowe sposoby i preparaty dostępne w aptece bez recepty nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, powinno się zwrócić o pomoc do specjalisty. To uchroni nas przed groźnymi powikłaniami.