Powszechnie uważa się, iż kaszmir należy do najbardziej wartościowych, naturalnych tkanin na świecie. Kaszmirową wełnę pozyskuje się w regionach Himalajów, na bardzo dużych wysokościach. Na tych terenach zamieszkują bowiem kaszmirskie kozy. Wełnę wyczesuje się z okolic ich pachwin, ponieważ tam znajdują się najmiększe włókna. Jak można się domyślać, tego typu włókien – posiadających najwyższą jakość – nie jest zbyt dużo, dlatego też rocznie z kaszmirowej kozy uzyskuje się jedynie od 50 do 150 gramów surowego kaszmiru.

Właściwości kaszmiru

Kaszmirowa koza

Źródło: www.medicovers.pl

Kaszmirowe kozy mieszkają na obszarach, na których temperatura powietrza spada nawet do 40 stopni poniżej zera. Niezwykła sierść tych zwierząt jest idealnie dostosowana do przetrwania siarczystych mrozów. Z tego powodu, odzież wykonywana z włókien kóz kaszmirowych charakteryzuje się unikatowymi cechami. Oprócz wyjątkowej miękkości, kaszmir wyróżnia się także niepowtarzalnymi właściwościami grzewczymi. Swetry wyrabiane z kaszmiru są nawet do 6 razy cieplejsze od swetrów wytwarzanych z wełny owczej.

Cena

Kaszmirowy sweter

Źródło: www.limango-outlet.pl

Kaszmir jest nie tylko bardzo miękkim i ciepłym surowcem, ale także bardzo rzadkim i trudno dostępnym. Rocznie uzyskuje się zaledwie do kilku tysięcy ton surowego kaszmiru. Niestety, ilość ta nie jest w stanie zaspokoić globalnego popytu na ten rodzaj wełny. Nic zatem dziwnego, iż od lat ceny kaszmiru stopniowo rosną i ni nic nie wskazuje na to, by miało to ulec zmianie. Zatem, jeśli masz zamiar zaopatrzyć się w element garderoby, wyprodukowany na bazie kaszmiru, musisz się liczyć z tym, że jego cena na pewno będzie wysoka.