W okresie jesienno-zimowym właściwa pielęgnacja ciała może stanowić dla nas wyzwanie. Trudne warunki atmosferyczne, niska temperatura powietrza, ogrzewanie w pomieszczeniach oraz noszenie ciepłej odzieży to czynniki, które mogą wywierać negatywny wpływ na naszą skórę. Późną jesienią i zimą, nasza skóra jest zazwyczaj napięta, skłonna do podrażnień i powikłań trądzikowych. Jak zatem możemy zadbać o odpowiednią kondycję swojej twarzy, dłoni i reszty ciała, mimo niesprzyjających nam obecnie okoliczności?

Pielęgnacja cery

Myj twarz łagodnym środkiem myjącym i wodą w temperaturze pokojowej

Źródło: www.lifetree.pl

Pielęgnacja skóry twarzy w okresie jesienno-zimowym powinna opierać się na bardzo delikatnym oczyszczaniu. Dlatego też, kiedy za oknem panuje siarczysty mróz, warto odstawić na bok żele mocno peelingujące, które mogłyby dodatkowo osłabiać płaszcz lipidowy naszej skóry. Powinnyśmy raczej zaopatrzyć się dobry płyn micelarny, mleczko lub łagodny żel przeznaczony do mycia naszego typu cery. Musimy również pamiętać o tym, by w tym okresie myć twarz wyłącznie w temperaturze pokojowej. Dzienna pielęgnacja naszej twarzy powinna – jako punkt obowiązkowy – obejmować nałożenie kremu zimowego, dostosowanego do rodzaju i potrzeb naszej skóry. Kremy tłuste i półtłuste sprawdzą się w przypadku właścicielek cer suchych, wrażliwych, alergicznych i dzieci, natomiast dla posiadaczek skóry tłustej i trądzikowej odpowiednie będą kremy nawilżające. Nie mogą być to jednak preparaty bardzo lekkie, w postaci emulsji, bowiem takie produkty mogłyby tylko sprzyjać odmrożeniom. Kremy zimowe powinny w swoim składzie zawierać – oprócz substancji nawilżających – także składniki lipidowe, np.oleje roślinne, woski lub masło shea. Aby nie spowodować wysypu pryszczy, te z nas, które borykają się z problemami trądzikowymi, jako kremy zimowe mogą wybierać tylko preparaty oznaczone jako niekomodogenne, czyli niezapychające. Co więcej, bardzo istotne jest to, by każda z nas jesienią i zimą nie zapominała o nałożeniu na twarz kremu z filtrem przeciwsłonecznym i pomadki ochronnej na usta.

Dłonie kontra mróz

W chłodne dni zakładaj rękawiczki

Źródło: www.wizaz.pl

W najbliższych tygodniach, na zewnątrz może pojawić się mróz. Aby zatem uchronić się przed podrażnieniami i odmrożeniami, musimy zadbać o to, by pielęgnacja naszych dłoni, gwarantowała im odpowiednią ochronę przed zimnem. Z tego powodu nie wychodźmy z domu bez rękawiczek, gdy tylko temperatura za oknem zacznie gwałtownie spadać. Co więcej, pamiętajmy o tym, że po każdym umyciu rąk i przed każdym wyjściem na zewnątrz, musimy wcierać w nasze dłonie krem ochronny, by zapewnić im właściwe nawilżenie. Gdy mimo stosownych wysiłków, skóra naszych dłoni zacznie pierzchnąć, wieczorem nałóżmy na nie grubą warstwę kremu i zabezpieczmy na noc bawełnianymi rękawiczkami.

Pielęgnacja reszty ciała

Po kąpieli warto natrzeć ciało balsamem lub olejkiem do ciała

Źródło: www.kobieco.pl

Jesienią i zimą warto zrezygnować z codziennego przyjmowania długich i rozgrzewających kąpieli. Aby nasze ciało nie uległo wysuszeniu i podrażnieniom, długotrwałe kąpiele zastąpmy raczej krótkimi natryskami. Co więcej, w okresie jesienno-zimowym powinnyśmy również zrezygnować z używania ostrych gąbek i myjek. Możemy natomiast raz w tygodniu wykonywać peeling całego ciała. Żele do kąpieli zamieńmy na olejki pod prysznic, które pozwolą zatrzymać skórze więcej wilgoci. Po każdym myciu, nałóżmy na naszą skórę odżywczy balsam lub olejek do ciała, który  zapewni jej pełen komfort i ochronę przed przesuszeniem i podrażnieniami.