Muzyka zespołu The Beatles, wielka rewolucja społeczno – kulturowa, Audrey Hepburn „na Śniadaniu u Tiffaniego”, wojna w Wietnamie, narodzenie się subkultury hipisowskiej, lądowanie człowieka na księżycu i socjalizm w Europie Wschodniej, to tylko niektóre spośród symboli, nierozerwalnie związanych z 6 dekadą ubiegłego wieku. Lata 60 nie okazały się również ubogie w zakresie kobiecej mody. Dowiedzmy się zatem, czym szczególnym charakteryzowała się damska moda w latach 60 XX wieku.

 Główne trendy

Stroje lat 60

Źródło: www.grolsch.pl

Lata 60 przyniosły ze sobą proste fasony sukienek, żakietów oraz płaszczy, które obowiązkowo musiały być pastelowe. Bardzo popularne stało się łączenie w strojach bieli z czernią. W latach 60 w damskich garderobach triumfował także granat, czerwień, szarość i zieleń. Stroje pań zdobiły paski, kropki oraz wszelkiego rodzaju wzory geometryczne. Krawcowe, szyjąc spódnice i sukienki, z materiałów tworzyły wykroje w kształcie litery A. Lata 60 były także czasem odchodzenia od wysokich obcasów i szpilek. Zastąpiły je niskie obcasy lub zupełnie płaskie buty. W latach 60 bardzo modne były rozmaite dodatki w postaci strusich piór, głębokich kapeluszy, cekinów, długich migoczących kolczyków oraz kolorowych i wzorzystych pończoch. Pod koniec dekady, moda uległa prawdziwej rewolucji, kobiety zaczęły bowiem nosić szerokie spodnie, a nawet pierwsze w historii spódniczki mini. Koniec dekady zdominował również styl hipisowski.

Lata 60 – makijaż

Makijaż lat 60 - Twiggy

Źródło: www.vouge.com

 

Lata 60 skupiły uwagę na kobiecych oczach. Makijaż lat 60 miał zatem sprawiać, by wyglądały one na większe i bardziej wyraziste. W tym celu, kobiety podkreślały swoje oczy kredką i mascarą, a nawet posiłkowały się sztucznymi rzęsami. W latach 60 usta malowane były przez panie bardzo delikatnie, tak by nie przyćmiły piękna ich oczu.

 

 

 

Skuteczne działania SEO