Ciepłe, majowe dni mogą wymagać od nas założenia na siebie lekkich i przewiewnych tkanin. Materiały takie sprawiają, że nawet upalną porą możemy czuć się komfortowo. Elegancką tkaniną – idealną na większe wyjścia w gorące dni – jest szyfon. Czym charakteryzuje się ten materiał i do jakich celów się go wykorzystuje?
Szyfon – cechy charakterystyczne
Szyfon to cienka tkanina o splocie płóciennym, wytwarzana z przędzy czesankowej – cieńszej w nitkach ułożonych poprzecznie niż w układzie nitek biegnącym wzdłuż tkaniny. Materiał szyfonowy wyróżnia się zwiewnością i miękkością, a przy tym jest niezwykle efektowny. Na rynku istnieje kilka rodzajów szyfonu: jedwabny, nylonowy, bawełniany, poliestrowy, cieniowany oraz mieszany. Najwyższą cenę osiąga szyfon jedwabny. Jego wartość może wynosić nawet do 100 zł za metr. Koszt szyfonu innego typu to zazwyczaj około 15 zł lub mniej za jeden metr materiału.
Zastosowanie
Materiał szyfonowy najczęściej wykorzystuje się do szycia eleganckich strojów. Prym w tym wypadku wiodą suknie ślubne, które dzięki delikatności tkaniny szyfonowej zyskują eteryczny charakter. Z szyfonu tworzy się również welony i inne ślubne dodatki. W wersji codziennej materiał ten można nosić w formie bluzek, spodni lub spódnic i sukienek, które nadadzą stylizacji eleganckiego rysu. W przypadku spódnic i sukienek, materiał ten łączony jest zwykle z tiulem. Tiul i tkanina szyfonowa w duecie wyglądają bowiem doskonale. Takie rozwiązanie sprawdzi się przede wszystkim u szczupłych kobiet, którym nie będzie przeszkadzało lekkie poszerzenie bioder.
Materiał szyfonowy to doskonały wybór na późnowiosenne i letnie wyjścia. Jest on bowiem nie tylko lekki, ale także bardzo elegancki i szykowny. Jeśli tego lata mamy zaplanowane przyjęcia weselne, śmiało możemy pokusić się o zakup szyfonowej kreacji i oczekiwać, że będzie to trafiony wybór.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.