Wiele z nas w wolnych chwilach lubi odprężać się przy zajęciach, wymagających od nas kreatywności i inwencji twórczej. Jednym ze sposobów realizowania takich planów, jest fotografia. Przyroda, a także elementy świata nieożywionego są zwykle wdzięcznym tematem do zdjęć. Osobliwym obiektem na wieczornym niebie, stanowiącym inspirację dla wielu miłośników fotografii, jest Księżyc. Jego niezwykłą naturę mogą po części uchwycić odpowiednio wykonane zdjęcia. Czym wobec tego i jak fotografować Księżyc?
Sprzęt, miejsce i czas
Niezbędnym elementem do wykonania satysfakcjonujących zdjęć Księżyca, jest odpowiedni sprzęt. Jakie urządzenie sprawdzi się w tej roli? Może być to lustrzanka lub kompakt z wymienną optyką, posiadający teleobiektyw z przynajmniej 200 milimetrową ogniskową. Bardzo pomocny w tym wypadku okaże się również statyw oraz urządzenia do zdalnego wyzwalania migawki. Dlaczego? Pomoce te uchronią obraz przed drganiem, mogącym spowodować rozmazanie się zdjęcia.
Poza sprzętem ogromne znaczenie ma ustalenie, czy podczas sesji skupimy się tylko na Księżycu, czy też na całym nocnym pejzażu. Decyzja ta zaważy bowiem na późniejszym doborze miejsca, w które się udamy na sesję. Jeśli w swoich planach nie będziemy chcieć uwzględniać miejskiego krajobrazu, dobrze jest wybrać się poza miasto, tak by nie mieć do czynienia ze sztucznym światłem. Na zdjęcia najlepszy jest dzień tuż przed lub tuż po pełni Księżyca. Dzięki temu nasze fotografie zarejestrują większą ilość detali. Bardzo ważnym warunkiem przy robieniu zdjęć Księżycowi jest to, by znajdował się on co najmniej 30 i maksymalnie 45 stopni nad horyzontem.
Księżyc – metody robienia zdjęć
Kiedy znajdziemy się już na miejscu sesji, ustawmy aparat na tryb manualny, zaczynając od ustawień: iso 100, przysłona f/8 lub f/16, czas naświetlania 1/30. Pierwsze zdjęcie może okazać się zbyt ciemne. Wówczas należy powoli wydłużać czas naświetlania, utrzymując przy tym pozostałe parametry na wyjściowym poziomie. W jakim formacie najlepiej jest robić zdjęcia Księżyca? Dobrze jest wykonywać je w rawach. Jeśli jednak nie potrafimy jeszcze posługiwać się tym formatem i fotografujemy w jpg, koniecznie włączmy bracketing lub przetestujmy tryb HDR (dostępny w niektórych aparatach). Jeśli chodzi natomiast o balans bieli, najlepiej jest ustawić go na światło dzienne. Warto wyłączyć też stabilizację (VR) w obiektywie, autofokus i ostrzenie manualne. W tym wypadku sprawdzi się również włączenie live view i użycie zoomu skierowanego na tarczę księżyca. Ten zabieg pozwala bowiem na precyzyjne ustawienie ostrości. Kiedy wykonamy już zdjęcia, możemy przystąpić do ich obróbki. W jej ramach poprawiajmy kadr w taki sposób, by Księżyc zajmował jego większą część. Potem z kolei ustawiajmy filtr odszumiający, a po nim wyostrzający.
Do fotografowania Księżyca musimy się dobrze przygotować. W tym celu należy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt, wybrać właściwe miejsce i czas sesji oraz stosować się do wytycznych, dotyczących prawidłowego wykonywania i obróbki zdjęć. Więcej informacji na temat fotografowania Księżyca – szczególnie w trakcie zaćmienia – znajdziemy tutaj.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.