Kolorowanki dla dzieci wydają się doskonałym sposobem na zajęcie czasu przedszkolaka, a tym samym na zyskanie chwili spokoju przez rodzica. Jednak nie wszystkie maluchy z chęcią wypełniają obrazki kolorami. Dlaczego mimo wszystko to takie ważne, by zachęcać malca do kolorowania i jak można to skutecznie zrobić?

Kolorowanki dla dzieci – główne korzyści
Kolorowanie przygotowuje malca do roli ucznia

Kolorowanie przygotowuje malca do roli ucznia (Źródło: osesek.pl)

Kolorowanie może pozytywnie wpływać między innymi na motorykę małą i precyzję u maluchów. Kolorując, przedszkolak uczy się, jak w prawidłowy sposób trzymać kredkę palcami i koordynować drobne ruchy dłoni, tak by nie wyjeżdżać poza linię wskazaną na rysunku. Kolorowanki dla dzieci mają niemały wpływ na późniejszą naukę pisania. Ucząc się zapisu liter, szkolny nowicjusz automatycznie wykorzystuje bowiem schematy ruchowe, które nabył podczas kolorowania. Wypełnianie obrazków kolorami jest także doskonałym ćwiczeniem na skupienie uwagi, z czym małe dzieci mają zazwyczaj problem. Dzięki kolorowankom angażują się w jedną czynność i pracują nad wytrwałością. Ponadto zabawa ta ćwiczy wyobraźnię i kreatywność. W jaki sposób? Malec może trenować swoją wyobraźnię, na przykład kolorując chmury na zielono, a potem tworząc do tego wyjaśnienie.

Jak zachęcić malca do kolorowania?
Dziecko chętniej pokoloruje rysunek wybrany samodzielnie

Dziecko chętniej pokoloruje rysunek wybrany samodzielnie (Źródło: czasdzieci.pl)

Gdy dziecko wyraźnie odmawia kolorowania, rodzice powinni starać się dotrzeć do przyczyn tego protestu. Niekiedy zniechęcenie malca może wynikać ze złego doboru kredek. Niektóre bardzo szybko się łamią, co zniechęca dzieci do kolorowania. Inne natomiast mają blade kolory i wymagają dużego nacisku przy kolorowaniu, a to dla przedszkolaków bywa męczące. Lepiej zatem wybrać kredki odporne na złamania oraz takie o intensywnych barwach. Inną przyczyną zniechęcenia u dziecka może być brak ciekawych obrazków do kolorowania. Najlepiej jest zatem spytać przedszkolaka o to, jaki rysunek chciałby pokolorować. Dobrym wyborem w tym względzie mogą się okazać kolorowanki do wydruku dla dzieci, których w Internecie jest pod dostatkiem.

Kolorowanki dla dzieci to doskonałe narzędzie, dzięki któremu nasza pociecha świetnie się rozwija i przygotowuje do roli ucznia. Warto zachęcać zatem przedszkolaki do kolorowania obrazków i zaopatrywać je w odpowiednie kredki i ciekawe rysunki. Jeśli jednak i to nie zda egzaminu, najlepiej będzie poczekać przez kilka tygodni. Przez ten czas można zaproponować malcowi rysowanie kredą, a następnie znów zachęcić go do kolorowania.