Kozie mleko już od wieków znane jest ze swoich właściwości upiększających. Kąpiele w nim brała między innymi Kleopatra, dzięki czemu cieszyła się nieskazitelną cerą. A jak my obecnie możemy korzystać z walorów koziego mleka, by zapewnić sobie zdrową skórę i piękne włosy?

Kozie mleko a kondycja skóry
Kosmetyki na bazie koziego mleka, doskonale pielęgnują delikatną skórę

Kosmetyki na bazie koziego mleka doskonale pielęgnują delikatną skórę (Źródło: www.naturefrompoland.com)

Kozie mleko jest bogate w substancje, doskonale pielęgnujące skórę suchą. Zawarte w nim proteiny poprawiają bowiem jej elastyczność oraz wzmagają produkcję kolagenu. Z kolei inny składnik – kwas mlekowy – zmiękcza naskórek i wspomaga jego regenerację. Mleko to posiada w swoim składzie także cenne kwasy AHA i witaminy z grupy B, zapobiegające rogowaceniu skóry trądzikowej oraz chroniące ją przed uszkodzeniami. Inną cenną substancją, zawartą w kozim mleku jest laktoferyna, która pomaga zwalczać wolne rodniki, hamując przedwczesne starzenie się skóry. Mleko to bardzo dobrze wpływa na cerę wrażliwą, zatem stosowanie kremów, masek, płynów do kąpieli oraz balsamów na bazie koziego mleka, z pewnością pozwoli poprawić stan naszej delikatnej skóry.

Mleczna pielęgnacja włosów
Maska z koziego mleka poprawi kondycję naszych włosów

Maska z koziego mleka poprawi kondycję naszych włosów (Źródło: www.stylownik.com)

Kosmetyki z mleka koziego wpływają korzystnie także na kondycję włosów. Nasze kosmyki staną się zatem odżywione i pełne witalności, dzięki domowej maseczce na bazie tego typu mleka. Jak możemy ją przygotować we własnym domu? Musimy zacząć od dokładnego wymieszania mleka koziego z drożdżami, a następnie wmasować uzyskaną pastę w skórę głowy i włosy, na całej ich długości. Następnie powinnyśmy nałożyć na głowę czepek kąpielowy i przykryć go ręcznikiem, aby maseczka lepiej zadziałała, dzięki wytworzonemu ciepłu. Po 20 minutach musimy spłukać włosy ciepłą wodą i umyć je delikatnym szamponem. Taki zabieg nie tylko sprawi, że nasze włosy staną się błyszczące, ale także przyczyni się do tego, iż będą się one wolniej przetłuszczały.

Kozie mleko ma w sobie składniki, które pomagają pielęgnować skórę suchą. Należą do nich między innymi: proteiny oraz kwas mlekowy. Kosmetyki na bazie tego mleka dobrze współpracują również ze skórą trądzikową, dzięki zawartości kwasów AHA i witamin z grupy B, a także ze skórą dojrzałą, za sprawą obecności laktoferyny. Co ważne, mleko kozie doskonale sprawdza się również jako składnik maseczek i płukanek, poprawiających kondycję naszych włosów.