Sezon na kurki zakończył się w październiku. Jeśli jednak nadal przechowujemy w swojej spiżarni zebrane jesienią grzyby lub mamy możliwość zakupienia ich w sklepie, koniecznie zapoznajmy się z dzisiejszym postem. Dowiemy się z niego, jak możemy wykorzystać kurki do przygotowania aromatycznej potrawy, w której główną rolę odegra sandacz – ryba pozyskiwana z polskich akwenów.
Sos kurkowy
Do przygotowania sosu kurkowego będą nam potrzebne następujące produkty:
- 300-400 gramów kurek (mogą być suszone)
- 2 średnie cebule
- 2 ząbki czosnku
- 3 łyżki oleju rzepakowego
- 2 łyżki masła
- 1 płaska łyżeczka mąki do oprószenia
- 150 ml śmietany 30%
- 1 łyżka soku z cytryny
- 3 łyżki natki pietruszki
- sól
- świeżo zmielony pieprz
Sposób przygotowania:
Jeśli nasze kurki są suszone, na początku namaczamy je w wodzie przez całą noc, a następnego dnia odsączamy. Z kolei świeże grzyby dokładnie myjemy i przebieramy. Wybrane kurki zalewamy wrzątkiem. Zostawiamy w nim grzyby na 1 minutę, po czym przelewamy zimną wodą i osuszamy. Dwie średnie cebule kroimy w kostkę i podsmażamy na oleju rzepakowym, aż do ich zeszklenia. Teraz wciskamy do nich 2 ząbki czosnku, dodajemy masło i kurki. Składniki podsmażamy przez 2 minuty, co jakiś czas wszystko mieszając. Kurki delikatnie oprószamy mąką, ponownie mieszamy i dolewamy do nich śmietanę oraz sok z cytryny. Grzyby dusimy do czasu, aż sos zgęstnieje. Na koniec kurki posypujemy posiekaną natką pietruszki, solą oraz pieprzem.
Sandacz – przygotowanie
Kolejnym etapem przyrządzania sandacza w sosie kurkowym, powinno być przygotowanie kilku ważnych składników, do których zalicza się:
- sandacz – 4 filety ze skórą
- 2 łyżki soku z cytryny
- 6-7 łyżek oleju rzepakowego do smażenia
- sól
- świeżo zmielony pieprz
Na początku sandacz powinien zostać przez nas umyty, oczyszczony z łusek i osuszony. Następnie musimy pokroić go na porcje. Skórę nacinamy ostrym nożem w 3, 4 miejscach, solimy oraz pieprzymy rybę z obu stron, po czym skrapiamy ją sokiem z cytryny od strony mięsa. Sandacza zostawiamy na 5 minut w lodówce. Olej rzepakowy silnie rozgrzewamy. Rybę smażymy najpierw od strony skóry przez 7-8 minut, a następnie z drugiej strony przez kolejne 2-3 minuty. Na koniec usmażonego sandacza polewamy sosem kurkowym.
Sandacz w sosie kurkowym to danie, które nie wymaga od nas wyjątkowych umiejętności kulinarnych. Do jego przyrządzenia potrzebne nam są 4 filety z sandacza ze skórą, sok z cytryny, olej rzepakowy, sól i świeżo zmielony pieprz. Smak ryby podkreśli sos, który możemy przygotować z kurek, cebuli, czosnku, oleju, masła, mąki, śmietany, soku z cytryny, natki pietruszki, soli oraz pieprzu.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.