Powrót do życia zawodowego po urlopie macierzyńskim nie zawsze bywa łatwy. Nie wszystkie mamy mają zapewnioną możliwość podjęcia pracy na stanowisku, które zajmowały przed ciążą. Niektóre kobiety – po urodzeniu dziecka – świadomie rezygnują z kariery zawodowej, aby przez dłuższy okres – niż ustala to kodeks pracy – móc cieszyć się wychowywaniem swojej pociechy. Z kolei bardzo młode mamy – które urodziły dziecko jeszcze w trakcie edukacji – dopiero po odchowaniu swojego maluszka, mogą myśleć o podjęciu swojej pierwszej pracy. Takie świeżo upieczone mamy, muszą zatem stanąć przed wyzwaniem znalezienia nowego zatrudnienia. Jak mogą sobie poradzić w takiej sytuacji? Czy szkoły policealne i kursy zawodowe mogą im w tym pomóc?
Wymagania rynku pracy
Nawet najlepsze wykształcenie i doświadczenie zawodowe, zdobyte jeszcze przed ciążą, nie musi być gwarantem łatwego odnalezienia się na rynku pracy po porodzie i po odchowaniu dziecka. Dzieje się tak, ponieważ rynek pracy jest żywym organizmem, który stale się zmienia. Zmiany te dotyczą także zapotrzebowania na pracę w poszczególnych dziedzinach. Może się zatem okazać, że wymagania rynkowe – w trakcie nieobecności mamy w życiu zawodowym – uległy zmianie, a wyuczony przez nią zawód, nie jest już tak pożądany przez potencjalnych pracodawców lub też wymaga uzupełnienia przez nią umiejętności. Młode mamy powinny wobec tego przyjrzeć się uważnie ofertom pracy i zbadać aktualne oczekiwania rynkowe.
Kursy zawodowe i szkoły policealne
Jeśli kobieta po powrocie z urlopu macierzyńskiego nie może znaleźć pracy i stwierdzi, że jej kompetencje nie odpowiadają oczekiwaniom potencjalnych pracodawców, może zastanowić się nad uzupełnieniem swoich kwalifikacji zawodowych. Czy musi w tym celu wybierać się na studia? Wcale nie! Ukończenie niektórych kierunków studiów nie pomaga w znalezieniu konkretnej pracy i nie uczy umiejętności, które mogłyby być wykorzystane w praktyce. A rynek pracy coraz częściej potrzebuje wyspecjalizowanych fachowców! Młode mamy mogą zatem podejmować się szkoleń, które wyspecjalizują je w konkretnej dziedzinie. Jeśli są z zawodu na przykład kosmetologami, mogą wybrać się na kursy kosmetyczne, które rozwiną zakres ich umiejętności, a tym samym zwiększą szansę na ponowne zatrudnienie. Kobiety, które wracają z urlopu macierzyńskiego, mogą także nauczyć się nowego zawodu, wybierając się do szkół policealnych, kształcących między innymi: księgowych, handlowców, budowlańców, personel medyczny i stomatologiczny, ekonomistów, fotografów, grafików komputerowych, informatyków, logistyków, optyków, ortopedów oraz kucharzy. Nauka zawodu w tego typu szkołach trwa najczęściej dwa lata i kończy się przyznaniem tytułu technika. Z kolei w przypadku zawodów niewymagających uprawnień, młode mamy mogą zapisać się na kursy zawodowe, które trwają od kilku do kilkunastu tygodni. Do tego rodzaju szkoleń zalicza się na przykład: kursy wizażu, stylizacji paznokci lub podstaw dietetyki. Rodzaj podjętych szkoleń, powinien być dostosowany do indywidualnych zainteresowań kobiet, które powracają do pracy oraz lokalnych wymagań rynkowych.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.