Powrót do życia zawodowego po urlopie macierzyńskim nie zawsze bywa łatwy. Nie wszystkie mamy mają zapewnioną możliwość podjęcia pracy na stanowisku, które zajmowały przed ciążą. Niektóre kobiety – po urodzeniu dziecka – świadomie rezygnują z kariery zawodowej, aby przez dłuższy okres – niż ustala to kodeks pracy – móc cieszyć się wychowywaniem swojej pociechy. Z kolei bardzo młode mamy – które urodziły dziecko jeszcze w trakcie edukacji – dopiero po odchowaniu swojego maluszka, mogą myśleć o podjęciu swojej pierwszej pracy. Takie świeżo upieczone mamy, muszą zatem stanąć przed wyzwaniem znalezienia nowego zatrudnienia. Jak mogą sobie poradzić w takiej sytuacji? Czy szkoły policealne i kursy zawodowe mogą im w tym pomóc?

Wymagania rynku pracy

Powrót do pracy

Źródło: www.edziecko.pl

Nawet najlepsze wykształcenie i doświadczenie zawodowe, zdobyte jeszcze przed ciążą, nie musi być gwarantem łatwego odnalezienia się na rynku pracy po porodzie i po odchowaniu dziecka. Dzieje się tak, ponieważ rynek pracy jest żywym organizmem, który stale się zmienia. Zmiany te dotyczą także zapotrzebowania na pracę w poszczególnych dziedzinach. Może się zatem okazać, że wymagania rynkowe – w trakcie nieobecności mamy w życiu zawodowym – uległy zmianie, a wyuczony przez nią zawód, nie jest już tak pożądany przez potencjalnych pracodawców lub też wymaga uzupełnienia przez nią umiejętności. Młode mamy powinny wobec tego przyjrzeć się uważnie ofertom pracy i zbadać aktualne oczekiwania rynkowe.

Kursy zawodowe i  szkoły policealne

Kurs wizażu

Źródło: www.4makeup.pl

Jeśli kobieta po powrocie z urlopu macierzyńskiego nie może znaleźć pracy i stwierdzi, że jej kompetencje nie odpowiadają oczekiwaniom potencjalnych pracodawców, może zastanowić się nad uzupełnieniem swoich kwalifikacji zawodowych. Czy musi w tym celu wybierać się na studia? Wcale nie! Ukończenie niektórych kierunków studiów nie pomaga w znalezieniu konkretnej pracy i nie uczy umiejętności, które mogłyby być wykorzystane w praktyce. A rynek pracy coraz częściej potrzebuje wyspecjalizowanych fachowców! Młode mamy mogą zatem podejmować się szkoleń, które wyspecjalizują je w konkretnej dziedzinie. Jeśli są z zawodu na przykład kosmetologami, mogą wybrać się na kursy kosmetyczne, które rozwiną zakres ich umiejętności, a tym samym zwiększą szansę na ponowne zatrudnienie. Kobiety, które wracają z urlopu macierzyńskiego, mogą także nauczyć się nowego zawodu, wybierając się do szkół policealnych, kształcących między innymi: księgowych, handlowców, budowlańców, personel medyczny i stomatologiczny, ekonomistów, fotografów, grafików komputerowych, informatyków, logistyków, optyków, ortopedów oraz kucharzy. Nauka zawodu w tego typu szkołach trwa najczęściej dwa lata i kończy się przyznaniem tytułu technika. Z kolei w przypadku zawodów niewymagających uprawnień, młode mamy mogą zapisać się na kursy zawodowe, które trwają od kilku do kilkunastu tygodni. Do tego rodzaju szkoleń zalicza się na przykład: kursy wizażu, stylizacji paznokci lub  podstaw dietetyki. Rodzaj podjętych szkoleń, powinien być dostosowany do indywidualnych zainteresowań kobiet, które powracają do pracy oraz lokalnych wymagań rynkowych.